Kimdirİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Özdemir Asaf Kimdir?

Asıl ismi Halit Özdemir Arun olan Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Özdemir Asaf’ın ikizi olan Özgönül ise 12 Haziran tarihinde dünyaya geldi. Babaları Mehmet Asaf Bey, Şûra- yı Devlet yani bugün ki karşılığı olarak Danıştay’ın kurucularından birisiydi.

Mehmet Bey 1922 yılında Atatürk’ten Ankara’ya gelmesi için bir telgraf aldı. Bu nedenle eşi ile kısa süre içerisinde İstanbul’dan Ankara’ya taşındılar. İkiz çocukların doğumu da Ankara’ya taşındıktan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Özdemir Asaf Kimdir?

Ankara’da ailecek Hacıbayram mevkiinde var olan bir Konak’ta yaşıyorlardı. Aradan yedi yıl geçtikten sonra 1930 yılında Mehmet Bey hayata gözlerini yumdu.

Bu nedenle ailecek İstanbul’a geri dönüş günü gelmiş oldu. Atatürk ailenin üzerinden elini hiçbir zaman çekmedi. Aile İstanbul’a döndükten sonra İsmet İnönü‘ye ikizlerin iyi bir okula yerleştirilmesi için talimat gönderdi.
Daha sonra eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam etti.

1941 yılında 11. sınıfa başladığında, girdiği bir ek sınav sayesinde Kabataş Erkek Lisesi’ne geçti. Bu liseden 1942 yılında mezun oldu. Mezun olduktan kısa bir süre sonra yükseköğretim için ilk önce hukuk fakültesine gitti. Hemen ardından üçüncü sınıfa kadar da iktisat fakültesine ve bir yılda gazetecilik fakültesinde okumaya devam etti.

Yükseköğretime devam ederken bir yandan da Zaman ve Tanın gazetelerinde çalışıyor farklı çeviriler yapıyordu. Bu işin yanı sıra bir sürede sigorta prodüktörlüğü yaptı.

Üniversite yıllarının başında Sabahat ile tanışan Özdemir Asaf kısa bir süre sonra Sabahat ile dünya evine girdi. Onların aşkı bir farklıydı. Herkes bu büyük aşka zamanla şahit oldu.

Bu evlilik ilerleyen süreçte Seda isimli kızları ile tekrardan renklendi. Kızları 13 yaşına geldiği zaman Özdemir Asaf İsveç’e giderek bu büyük aşkın bitmesine karar verdi.

1962 yılında Özdemir Asaf, Yıldız Moran işe bir evlilik daha gerçekleşti. Bu evlilikten de Olgun, Gün ve Etkin isminde 3 oğulları dünyaya geldi.

Özdemir Asaf’ın Kariyeri

Zaman ve Tanın gazetelerinde çevirmenlik yapan Özdemir Asaf’ın ilk yazısı 1939 yılında Serveti Fünun – Uyanış gazetesinde yayınlandı. 1951 yılında eşi Sabahat hanımın vefat etmiş olan ailesinden belirli bir miras kaldı. Kendisine düşmüş olan payı ile Cağaloğlu mevkiinde bulunan Molla Fenari Sokak’ta bir sanat basımı evi kurdu.

Böylelikle kendi şiirlerini yayınlamaya başladı. 1955 yılında ise bir diğer yayınevi olarak Yuvarlak Masa Yayınları’nı başlattı.
Özdemir Asaf bir süre oyunculuğa ilgi duydu.

Yönetmenliğini Orhan Elçin’in yapmış olduğu 1955 yılı yapımlı Uçan Daireler İstanbul’da filminin gazete patronu rolünü canlandırdı.
1962 yılında Mehmet Ali Aybar’ın liderliği kapsamında kurulmuş olan temel hakları yaşatma derneğinin kurucu üyelerinden birisiydi.

1971 yılında İstanbul’un Bebek semtinde bir restoran açtı. Duvarlarını fotoğrafları, şiirlerin ve tabloların süslediği mekanda dostlarına ve sanatçılara ev sahipliği yaptı.
Özdemir Asaf’ın yaşamı boyunca yayınladığı eserleri şu şekildedir;

 • Dünya Kaçtı Gözüme
 • Bir Kapı Önünde
 • Sen Sen Sen
 • Nasılsın
 • Yumuşaklıklar Değil
 • Çiçekleri Yemeyin
 • Benden Sonra Mutluluk
 • Yalnızlık Paylaşılmaz
 • Dün Yağmur Yağacak
 • ‘Ça – Otokopi – Deneme
 • Yuvarlağın Köşeleri
 • Yuvarlağın Köşeleri – 2

Özdemir Asaf’ın Ölümü

1980 yılının aralık ayında Özdemir Asaf ağır bir şekilde hastalandı. Yapılan kontrollerin sonucunda hastaneye yatırılması istendi. Akciğer kanser teşhisi konulan Özdemir Asaf’ın tedavisinin olumlu sonuç vermesi mümkün değildi. Doktorlar elinden geleni yapsa da 28 Ocak 1981 yılında Bebek’teki evinde hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu