Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi Nedir?

Bu yazımızda sizler için Otobiyografi Nedir? konusunu derledik, Otobiyografi Yazısı Nedir? yazımızı uzun ve güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Otobiyografi Yazısı Nedir? konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. Otobiyografi Yazısı Nedir sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Genellikle toplumda bilim ve sanat alanlarının herhangi bir dalında etkinlik göstermiş, başarı kazanmış, toplumda kendine bir yer edinmiş kişilerin kendi yaşamını anlattığı düzyazı biçimine otobiyografi denir. Biyografide üçüncü kişili anlatım kullanılırken otobiyografide birinci kişili anlatım yapılır. Bu yönüyle otobiyografi anı türüne yaklaşır. Ne var ki anı gibi, yaşama serüveninin dışına çıkmaz, otobiyografi yazarının dönemini yansıtmak gibi bir kaygısı yoktur.

Otobiyografinin değeri, geniş ölçüde yazarının içtenliğine, gerçeğe bağlılığına, doğallık ve yalınlığına bağlıdır. Önemli olan yaşananı, “ben’in içinde kalarak vermesidir. Bu yönden otobiyografide benmerkezcilik ağır basar.

Otobiyografinin en belirleyici yönü, yazarın kendi özel dünyasıyla sınırlandırılmış olmasıdır. Kendi özel duygularını, yönelimlerini anlatır. Kısacası kendi öz yaşam serüvenini kendi kalemiyle dile getirir, bu serüveni dilim dilim başkalarının gözleri önüne serer. Otobiyografi yazarı en çok anılarından yararlanır.

“Burdur’a bağlı Yeşilova ilçesinin Akçaköy’ünde 1929 yılında doğdum. Altı çocuklu, az topraklı bir köylü ailesinin yukarıdan ikinci çocuğuyum. Babam Veli, Köy bakkallığı ve değirmencilik yapardı. Çocukluğumda Aydın, İzmir yanlarına pamuk çapasına, incir, zeytin ve kanal işçiliğine giderdik. 1938’de babam kağnıdan düşüp yaralandı ve öldü. O zaman ilkokulda öğrenciydim. Birkaç yıl sonra II. Dünya Savaşı çıktı. Bir gün su tenekelerini ve eşeği bırakıp kaçmayı düşündüm. Ben okuyacaktım. Anam Elif, kol kanat gerdi, sığır güttük, çobanlık ettik, kimimiz sanat öğrendik, ben de Gönen Köy Enstitüsüne giderek okudum, öğretmen oldum. 1951 ‘de evlendim. Işık, Sönmez, Tonguç adında üç çocuğumuz var.”

Bir yazıdan kısaltılarak yazı otobiyografi türüne bir Örnektir. Görüldüğü gibi yazar, kendi ağzından kendi öyküsünü anlatıyor. Nerede doğduğunu, nasıl bir ailenin çocuğu olduğunu , ilk çocukluk yıllarının nasıl geçtiğini anlatıyor bize. Bunu yaparken olabildiğince içten, yalın, doğal bir tavır sürdürüyor. Acılarını, sıkıntılarım gizlemiyor. Başına gelenlere değiniyor kısa kısa.

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu