Önemli Günler ve Haftalar

Orman Haftası İle İlgili Monolog

Orman Haftası İle İlgili Monolog

CEVİZ AĞACI
(Çocuk, elleri ceplerinde, cevizleri şakırdatarak girer)

Çocuk : (Mutlu bir ifadeyle) Bugün içinizdeki en mutlu çocuk benim. Çünkü bugün doğum günüm. Yalnız benim değil ağacımın da doğum günü… Ne o? Şaşırdınız m? Ne yani, ağaçların doğum günü olamaz mı? Olur, olur. Bal gibi olur.

İsterseniz baştan anlatayım. Öğretmenimiz beni çağırdı. Orman Haftası ile ilgili ne yapabilirsin diye sordu. Ben şaşırdım tabi.
Anneme, babama sordum. Şiir oku dediler.Sonra dedem geldi aklıma. Onun benim için diktiği ceviz ağacını hatırladım. Bununla ilgili bir şeyler anlatmak hoş olur diye düşündüm. İşte, anlatıyorum.. Efendim, ben doğunca dedem de çok sevinmiş. Küçük bahçesine bir ceviz ağacı dikmiş. Çünkü bahçesinde elma var, armut var, erik, incir ne ararsanız var. Sadece ceviz ağacı yok. O da benim için ceviz ağacını uygun görmüş.
Geçen yaz dedemin köyüne gitmiştik. Ağacım ne kadar da büyümüş! Tatil boyunca ona su verdim. Gölgesinde oynadım. Dallarına konan kuşların türküsünü dinledim.
Birkaç gün önce dedem geldi. Gelirken bana ceviz de getirmiş, (cevizleri gösterir.) Nereden mi? Benim ağacımdan.Fazla değil ama olsun. İsterdim ki her çocuğun bir meyve ağacı olsun. Çocuklar ağacı, ormanı daha çok sevsin. (Cevizleri önde oturanlara dağıtır. Seyircileri selâmlayarak çıkar.)

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Orman Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Orman Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu