Araştırma

Organik Odun Sirkesi, Odun Sirkesinin En İyi 5 Faydası

Organik Odun sirkesi, ahşabın ve diğer bitki maddelerinin orijinal kaynağından çok saf bir forma damıtılmasıyla oluşan karmaşık bir işlemle yapılır. Pirolign asit veya daha yaygın olarak bilindiği gibi odun sirkesi, odun, kömür, boyalar ve diğer malzemelerin karmaşık damıtılmasıyla elde edilen siyahımsı kahverengi bir sıvıdır. Karışım daha sonra, bugün bildiğimiz berrak sıvı olan üçüncü bir bileşene damıtılır. Odun sirkesi eski dünyada birçok rahatsızlığı tedavi etmek için uzun yıllar kullanıldı, ancak son zamanlarda günümüz modern dünyasında sağlık ve esenliğin korunmasında kullanım için faydalı özelliklere sahip olduğu gösterildi.

Odun Sirkesi Doğal Bir Tedavi Olarak Kullanılabilir

Organik odun sirkesinin kendilerini tedavi etmek için kullananlar için tıbbi faydalar sağlayabileceği çeşitli koşullar vardır. Bu koşullardan bazıları odun alerjisi, akne, selülit, öksürük ve boğaz ağrısı, hazımsızlık, saçkıran, kızarıklık, karın ağrısı, pamukçuk, siğiller ve atlet ayağını içerir. Bazı durumlarda, odun sirkesi kanser, uçuk, lösemi ve pastörize süt gibi ciddi veya görünüşte yaşamı tehdit eden durumlardan kurtulma sağlayabilir. Ayrıca hava yolundaki tahriş edici maddelerin iltihabı uyarmasını önleyerek öksürükleri ve boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanılmıştır.

wood vinegar benefits
wood vinegar benefits

Organik odun sirkesi, Ayak pedleri için, ürün odun sirkesi, yetersiz temizlenmiş, yıpranmış veya hasar görmüş ayakkabılar nedeniyle oluşan mantar enfeksiyonu olan atlet ayağı için etkili bir tedavi sağlayabilir. Sporcu ayağı, yalnızca ayakları üzerinde antrenman yapan kişileri etkilese de, paylaşılan ayakkabılar yoluyla bir kişiden diğerine geçen yaygın bir durum haline gelmiştir. Bugün piyasada bulunan birçok ayak pedinde olduğu gibi, organik odun sirkesi ayak pedleri de genellikle sıvı halde satılmaktadır ve ayak pedleri yapımında kullanılması amaçlanmamıştır. Organik odun  sirkesi tırnak mantarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Odun Sirkesinin En İyi 5 Faydası

Odun sirkesinin faydaları denilince akla ilk gelen sıvının toprağa sürüldüğündeki doğal mukavemetidir. Bu, onu her türlü bahçecilikte kullanmanın önemli ve önemli bir yönüdür. Bu güçlü maddenin en iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan kullanımlarından biri, tırnak mantarı ve bakteriler tarafından enfekte olmuş toprağın işlenmesidir. Bu madde yalnızca toprağı istila eden mantarları veya bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda toprağı güçlendirmeye ve dokusunu ve genel sağlığını iyileştirmeye de eğilimlidir. Odun sirkesinin faydalarıyla ilgili bir başka iyi şey, ekinlerin köklerini güçlendirmeye de yardımcı olabilmesidir. Bunu akılda tutarak, ağaç sirkesini seyreltici gübre olarak kullanmanın toprağınız, bitkileriniz ve tüm bahçeniz için çok şey yapacağını bileceksiniz.

Burada tartışmak istediğimiz üçüncü odun sirkesi faydaları tohumların çimlenmesiyle ilgilidir. Bu, bu güçlü maddenin en yaygın kullanılan biçimlerinden biri olur. Bu maddenin, sıradan tohum çimlendirme işlemine kıyasla tohum çimlenme şansını yüzde iki yüz artırabildiği keşfedildi. Bu sayıyı artırarak daha fazla sayıda tohum yetiştirebilecek, böylece daha geniş bir yelpazede sahip olacağınız besin kaynaklarının sayısını artırabileceksiniz.

Odun sirkesinin faydaları, Bunu uygulayarak elde edebileceğiniz son fakat en az olmayan odun sirkesi faydaları bitki sağlığı ile ilgilidir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu madde mantar ve bakteriler tarafından enfekte olmuş toprağı tedavi etmek için kullanıldığında harikalar yaratır. Bununla birlikte, toprağın yapısını ve genel bitki sağlığını iyileştirmeye gelince mükemmel olan özellikler de içerir. Bunlar, toprağın nitrik oksit seviyesini artırma yeteneğini içerir, bu da bitki sağlığının genel kalitesinin büyük ölçüde iyileştirileceği anlamına gelir.

Odun Sirkesinin Tehlikeleri

Odun sirkesi hakkında bilmeniz gereken ilk şey, bazı ilaçlarla reaksiyona girebilmesidir. Örneğin, antibiyotikler asitleri nötralize etmede pek iyi değildir, bu nedenle ciltte daha fazla tahrişe neden olarak reaksiyona girebilirler. Herhangi bir ilaç almaya çalışmadan önce, odun sirkesi bulaşmış su içmediğinizden emin olun, böylece cildinizi bundan koruyabilirsiniz. Ayrıca, bu tür maddelere karşı alerjik reaksiyon göstermenize neden olabilecek, sahip olabileceğiniz tıbbi durumların da farkında olmalısınız. Durumun böyle olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun ve sorununuza bir çözüm bulmanıza yardımcı olup olamayacaklarını görün.

Odun sirkesinin zararları hakkında bilmeniz gereken ikinci şey, aslında evinize zarar verebileceğidir. Bu, etkilenen malzemeyi yerleştirdiğiniz herhangi bir şey üzerinde bazı korkunç boyama durumları yaratmanın mümkün olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Evinizin ahşap zeminlerinde odun sirkesi kullanırsanız, bunların lekeli hale geldiğini ve çok çirkin göründüğünü fark edeceksiniz. Lekeleri çıkarmaya çalışırken zemine gerçekten zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, uzun süre lekeli bir şey planlıyorsanız, bu ürünü kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu