Araştırma

Namibya’nın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Namibya’nın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı, Namibya eski adı Güney Afrika Cumhuriyeti olan ve günümüzde resmi olarak Namibya Cumhuriyeti olarak bilinen bir Güney Afrika ülkesidir. Namibya yüzölçümü bakımından 825.418 kilometrekare üzerine kurulmuş devlet olarak dünyanın en büyük 34. Ülkesi konumundadır. Ülkenin resmi dili İngilizce olarak kabul edilmiş olmasının yanı sıra 8 farklı bölgesel dil de ülke içerisinde tanınmıştır. Cumhuriyet sistemi ile yönetilen ülke, 9 Şubat 1990’da bağımsızlığını ilan etmiş ve  21 Mart 1990 tarihinde ilk anayasasını hazırlamıştır. Ülke, Güney Afrika Cumhuriyeti devletine karşı gerilla tipi Namibya Bağımsızlık Savaşı adında bir bağımsızlık mücadelesi geçirerek özgürlüğünü elde etmiştir.

Namibya’nın Nüfusu

Namibya’nın nüfusu son verilere göre 2.746.745 olarak hesaplanmıştır. Namibya nüfusu ağırlıklı olarak 0-14 ye 25-54 yaş aralığında bulunan gruplardan oluşmaktadır. Ülke nüfusunun çok büyük bir kısmı olan %44’lük bölüm; Oshikoto, Ohangwena,  Omusatı ve Oshana bölgelerinde ikamet etmektedir. Ülkenin yaklaşık olarak %49’u kırsal bölgede yaşıyor olmasının yanı sıra geri kalan kısmı ise kentleşme etkisinde ülkenin şehirlerinde yaşam sürmektedir. Ülke yüzölçümünün büyük bir kısmı ise Namib Çölü kapsamında bulunmaktadır.

Namibya’nın Tarihi

Namibya’nın tarihi 17. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Özellikle ülkenin çöl gibi tarım kapsamında elverişsiz topraklara sahip olmasından dolayı tarih boyunca fazlaca ilgi görmemesi tarihsel süreç içerisinde yaşanabilecek siyasal, politik ve savaş temelli sorunların ortaya çıkmasını engellemiştir. Ülkeye Avrupalılar tarafından ilk ziyareti 1885 yılında Almanlar gerçekleştirmiştir. Bu ziyaretin en temel sebebi ise ülkenin okyanus kıyısında bulunuyor olmasından dolayı deniz ticaret rotasına sahip olmasıdır. Bu kapsamda Almanlarla yapılan anlaşmalara göre Namibya ekonomisi deniz ticaretinin başat faktör olduğu ekonomik stratejilere dayanmaktadır ve bu stratejiler ülke ekonomisine önemli katkı sağlar.

Namibya’nın Bayrağının Anlamı

Namibya’nın bayrağının anlamı pek çok farklı derinlikli unsuru içeriğinde barındırmaktadır. Namibya bayrağı yeşil, kırmızı, mavi, beyaz ve sarı renklerden oluşmaktadır. Bayrağın sol bölümünde bir de güneş figürü yer almakla birlikte bu güneş figüründe bulunan 12 ışın, ülke toprakları içerisinde yaşayan 12 farklı etnik gruba karşılık gelmektedir. Bayrakta bulunan mavi renk Atlas Okyanusunu temsil ederken, yeşil renk; ülkenin sahip olduğu benzersiz ormanları ve yeşillikleri temsil etmektedir. Ülke bayrağında bulunan kırmızı renk ise; bölgesel bir güç olan Güney Batı Afrika Ordusunu sembolize eder. Bayrağın tam ortasında çapraz şekilde paralel olan ince iki beyaz şerit ise barışın sembolü olarak simgeleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu