Kimdir

Mustafa Koç Kimdir?

Koç ailesinin üçüncü kuşak üyesi ve iş insanıdır. Tam ismi ile Mustafa Vehbi Koç Ekim 1960 Ankara doğumludur. Ölümü ise Ocak 2016 tarihinde kalp krizi sebebi ile gerçekleşmiştir. Evin ilk çocuğu olarak dünyaya gözünü açan Koç’un, babası Rahmi Koç ve annesi Çiğdem Simavi’dir. Orta öğretimini Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda, lise öğretimini ise İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz’da tamamladı. Yüksek öğretimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde George Washington Üniversitesi’nin İşletme dalından 1984 yılında mezun olmuştur.

Mustafa Koç Kimdir?

Mustafa Koç Caroline Giraud ile 1992 yılında evlendi. Koç ve Giraud çiftinin bu evlilikten 2 kız çocuğu oldu. Kızlarına verdikleri isimler; Esra Marianne Çiğdem ve Aylin Elif’tir. Koç golf, havacılık, binicilik ve dalgıçlık gibi hobiler edinmiştir. Golf sporuna besledi sevgi herkes tarafından bilinen bir özelliği idi. Bu spor dalına olan sevgisi daha sonra onu İstanbul Golf Kulübü’nde başkanlık yapmaya itti. At biniciliğine ise büyük bir tutku beslemekteydi. Kış sporu olarak bilinen kayağa olan sevgisi pek çok defa gazetelere manşet olmuştur. Babası Rahmi Koç’tan aldığı özellikler arasında denize ve denizciliğe olan tutkusunu da eklemeliyiz. Kendisini birçok alanda geliştirmeyi seven Koç İngilizce ve Almanca dillerine hâkimdi.

Caroline Giraud’un annesi Marianne Giraud çağımızın en büyük salgını Covid-19 sebebi ile Nisan 2020 yılında vefat etmiştir. Koç’un hayatını ele almış biyografik film bulunmaktadır. Merak edenler için ‘Hayaller Hatıralar’ isimli belgeseli izlemelerini tavsiye ediyoruz. 2017 yılında ise Forbes Türkiye’nin düzenlediği listeye göre Mustafa Koç en zengin Türk sıralamasının 32. sırasında 950 milyon dolarlık serveti ile yerini aldı.

Mustafa Koç’un Kariyeri

Mezun olduğu yıl yani 1984 yılında TOFAŞ firmasının Müşaviri olarak iş hayatına girmiştir. Koç daha sonra Ram Dış Ticaret firmasının Satış Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmiş ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonunda çalışmıştır. 1992 yılında Koç Holding’e geçerek başkan yardımcısı, başkan, yönetim kurulu vekilliği ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Babası Rahmi Koç’tan Nisan 2003’te ise Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını devralarak Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Birçok Türk markalarının dünya pazarına lansmanını yaparak Türkiye’ye yeni boyutlar kazandırdı. Mustafa Koç İtalya ve Türkiye bağlantılarının kilit isimlerinden ve Türkiye’deki İtalyan yatırımlarının önemli isimlerinden olması sebebi ile Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesine yaptığı katkılardan kaynaklı İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ödülü 2005 yılında verildi. Ekonomi Oscar’ı olarak da bilinen Uluslar arası Leonardo Ödülü’nün ise 2012 yılında Mustafa Koç’a verilmesi uygun görüldü. Bunların dışında Carnegie ve World Monuments Fund Vakfı ile BNP paribas gibi kurumlar sosyal kalkınma ve ekonomik çalışmaları sebebi ile ödüllere layık görüldü.

2017 yılında Forbes Türkiye’nin düzenlediği listeye göre Mustafa Koç en zengin Türk sıralamasının 32. sırasında 950 milyon dolarlık serveti ile yerini aldı.

Üyesi olduğu kuruluşlar ve aldığı ödüller şu şekildedir;

  • TÜSİAD
  • Fenerbahçe Spor Kulübü
  • 1907 Fenerbahçe Derneği (Kurucu Üye)
  • DEİK
  • İstanbul Sanayi Odası
  • İstanbul Golf Kulübü
  • East West Institutee

Mustafa Koç’un Ölümü

Mustafa Koç sabah sporunu yaparken 21 Ocak tarihinde kalp krizi geçirdi. Tüm müdahalelere rağmen 55 yaşında Amerikan Hastanesinde kalp krizi sebebi ile hayata gözlerini yumdu. Marmara İlahiyat Camii’nde yapılan törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına 24 Ocak 2016 tarihinde defnedildi. Ölümünün ardından her seneyi devriyesinde sevenleri onu anmak için kabri başında toplanıyorlar. 21 Ocak 2020’de 4. yılı dolan Mustafa Koç’un mezarı başında yine ailesi, tanınmış isimler ve sevenleri dualarla andı. Mevlit okutulduktan sonra kalabalık dağıldı.

https://dershanem.net/mustafa-koc-kimdir/

https://dershanem.net/munir-ozkul-kimdir/

https://dershanem.net/ozdemir-asaf-kimdir/

https://dershanem.net/rauf-denktas-kimdir/

https://dershanem.net/ayla-gurses-kimdir/

https://dershanem.net/aysen-gruda-kimdir/

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu