Kimdirİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Münir Özkul Kimdir?

Hababam sınıfının Mahmut Hocası olarak bilinen Münir Özkul 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğmuştur. Paşa torunu olarak dünyaya gelen Münir Özkul iki kız çocuğundan sonra dünyaya geldiği için ailesinin gözbebeği olarak tutulmuştur. Ailesi Münir Özkul’un yerine karar vermiş, onun dedesi gibi bir paşa olması için uğraşmışlardır. Özkul’un çocukluğu içine dönük bir karakter ve mahcup bir tavır ile geçmiştir. Bu durumu ailesinin paşa olma isteği de tetiklemiştir.

Çünkü Özkul’un istediği bir paşalıktan daha fazlasıydı. İşte tam da bu dönemlerden geçerken İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan meşhur Miltiyadi sineması tam olarak ona sığınağı haline gelmişti.

İstanbul erkek Lisesi’nden mezun olan Münir Özkul’un bu liseden mezun olması aslında hiç de kolay olmamıştı. Çünkü gündüzleri sürekli bir şekilde okuldan kaçarak sinemaya gidiyor,

Fransız ve Amerikan filmlerini izliyordu. Akşam olduğunda ise aynı sahnede yer alan oyunları izleyip alkışlıyordu. O dönemde kendine idol olarak İsmail Dümbüllü’ye seçti. Ona farklı bir hayranlık duyuyordu ve bu hayranlık onun hayatına adım atarken ışığı olacaktı.

Münir Özkul Kimdir?

Üniversite zamanı geldiğinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yer alan edebiyat Fakültesi’nde sanat tarihi okumaya başladı. Ancak tiyatro sevdası hep ağır bastığı için tiyatroya yönelmeyi seçti. Bu nedenle üniversiteye gittiği yıllar boyunca bir yandan da oyunculuk yapmaya başladı.

Yaşamı boyunca dört kez evlilik yapan Münir Özkul’un bu evliliklerinden üç çocuğu dünyaya geldi. Evlilikten korkmayan Münir Özkul’un boşanamamaktan korktuğu söylentileri yaygın bir şekilde duyulanlar arasında oldu.

Münir Özkul’un Kariyeri

1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenmiş olan “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonel bir şekilde oyun hayatına giriş yapmış oldu. Bu oyundan sonra Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde olan Küçük Sahne‘de çalışmaya başladı. Bu dönem içerisinde fareler ve insanlar, yaz bekarı, babayiğit, çayhane ve bunun gibi birçok oyunda yer aldı.

İlerleyen süreçte İstanbul Şehir tiyatroları, İstanbul Aksaray’daki bulvar tiyatrosu ve Ankara devlet Tiyatrosu’nda arkadaşları ile birlikte kurduğu kendi topluluklarında çalıştı. 1963 ve 1967 yılları arasında farklı topluluklar ile turnelere çıkmaya başladı.

Bu nedenle zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler mevcut oldu. 1970’li yılların başında ise tamamen kalabalık kadrodan oluşan ve genellikle Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı filmlerde önemli roller almaya başladı.

En yaygın şekilde bilinen rollerinden birisi ise Hababam Sınıfındaki, özel Çamlıca lisesinde sert ve tatlı müdür yardımcısını oynayan kel Mahmut karakteriydi.

Kariyer hayatı boyunca 20’den fazla filmde rol almış olan Münir Özkul Sev Kardeşim filmindeki rolü ile 1972 yılında, altın portakal film festivali kapsamında en iyi erkek oyuncu ödülünü almaya hak kazandı.

Bu ödülün yanı sıra bizim aile filminde ki canlandırmış olduğu yaşar usta karakteri ile 1977 yılında Azerbaycan film festivalinde özel bir ödülü almaya da hak kazandı.

Münir Özkul’un Ölümü

2003 yılından itibaren dermans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele etmeye çalışan Münir Özkul hastalığa yakalandığı tarihten itibaren evinden dışarıya çıkmak ve hiçbir dostuyla görüşmek istemedi.

Yaşadığı hastalık nedeni ile geçmişe dair belirli hafıza kayıpları yaşayan oyuncu, vefat etmiş olan birçok arkadaşının hayatta olduklarına inandı.

Uzun süre yaşadığı bu hastalık nedeni ile yalan ölüm haberleri medyaya yansıdı.  Ancak Münir Özkul 5 Ocak 2018 tarihinde Beyoğlu’nun Cihangir semtinde bulunan evinde 92 yaşında hayatına gözlerini yumdu.

Ocak 2018 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde düzenlemiş olan anma Töreni ardından Teşvikiye Camiinde kılınan cenaze namazının hemen sonrasında Bakırköy Mezarlığında bulunan aile kabristanına defnedildi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu