Araştırma

Motivasyon Teknikleri; Motivasyonunuzu Arttıracak 10 Öneri

Motivasyon nedir? Kaybedilen motivasyon nasıl kazanılır?  Motivasyon teknikleri nelerdir?

Motivasyon, psikologların, sosyologların ve her türden bilim insanının onlarca yıldır üzerinde çalıştığı ilginç bir konudur. Bu konuda sayısız kitap ve makale yazıldı ve her yıl yenileri çıkmaya devam ediyor. Fakat belirli durumlara karşı bizi motive eden nedir? Aklımızda gün içinde yüzlerce düşünce dolanırken nasıl motive kalabiliriz? Hele ki bir öğrenci, her sene onlarca sınava girip çıkıyorken motivasyonunu nasıl koruyabilir? Korumakla kalmayıp nasıl arttırabilir?

motivasyon
motivasyon

Motivasyon Nedir?

Motivasyon en yalın tanımıyla, insanın hareket ve davranışlarının altında yatan temel güçtür.

Yukarıdaki soruların cevaplarını bulmak için, motivasyonun kendisini anlamamız gerekir. Esasında daha spesifik olarak düşünürsek iki tür motivasyon vardır; içsel motivasyon ve dışsal motivasyon…

İçsel motivasyon, bir eyleme yönelmek için dışarıdan gelecek herhangi bir söylemden ziyade, bu eylemden alınan zevktir diyebiliriz. Örneğin bir öğrencinin kendi kendine, “Matematikten bu defa daha yüksek not alıp sınıf birincisi olacağım” diyerek kendini motive etmesi gibi.

Dışsal motivasyon ise, özellikle ceza kaçınmak veya bir ödüle ulaşmak için dışardan gelen bir uyarıcının neticesinde harekete geçmektir. Mesela bir öğrenciye babasının, “Bu sene takdirname getirirsen, yaz tatilinde sana o çok istediğin bilgisayarı alacağım” demesi ve öğrencinin bu vaat üstüne çalışma temposunu arttırması, dışsal motivasyona bir örnektir. Yani dıştan gelen bir koşula bağlı olarak yapılan eylemdir.

Motivasyon teknikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, çok daha verimli çalışabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Arttıracak 10 Öneri

  1. İyimser Olun ve Kendinize Güvenin

Her şey zihinde başlıyor ve olumlu bir düşünce tarzı, motivasyonun uzun bir süre korunmasını sağlıyor. Hedeflerinize ulaşacağınıza inanın ve daha önce elde etmiş olduğunuz başarılara odaklanın. Fizik sınavından daha önce yüksek not almayı başarabildiniz, tekrar başarabilirsiniz. Birçok araştırma sonucu, iyimser olmanın daha uzun zaman motive kalmayı, zihinsel ve fiziksel sağlığı daha uzun süre korumayı sağladığını gösteriyor.

  1. Hedeflerinizi Ulaşılabilir Küçük Görevlere Bölün

Temelde hedefimiz iyi bir liseyi, üniversiteyi veya KPSS’yi kazanmak. Bu hedefe ulaşmak için adım adım daha küçük hedefleri tamamlayın. Her dersten konuları aylara göre hedefleyerek bitirin. Her deneme sınavından, bir önceki sınava göre daha yüksek netler yapmaya çabalayın. En nihayetinde, hedefinizde olan liseye/üniversiteye/işe ulaşın.

  1. Motivasyon İçin Kendinizi Ödüllendirin

Motivasyon teknikleri arasında en çok işe yarayan yöntemlerden biri ödüldür. Ödüller, sağlıklı ve doğru oldukları sürece motive olmanıza yardımcı olur. Bir hedef belirledikten sonra, bunu başarmak için kendinize küçük bir ödül belirleyin. Örneğin, gün içinde bütün ödevlerinizi bitirip 100 soru çözdükten sonra, yarım saat mobil oyun oynamak gibi. Yahut bir sonraki denemeden öncekine göre 10 net daha fazla yaptığınızda, çok beğendiğiniz tişörtü satın almak gibi…

Bu tür bir dış motivasyon, motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir ve sizi daha büyük hedeflerinize daha kolay yaklaştırabilir.

  1. Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği sizi sahip olduğunuz zamana karşı değil, zamanı doğru kullanarak çalışmaya teşvik eden bir zaman yönetimi sistemidir. Çalar saatinizi 25 dakika sonraya kurun ve 25 dakika içinde sadece okumanız/yazmanız/bitirmeniz gereken konuya odaklanın. Alarm çaldıktan sonra 5 dakika ara verin. Bunu 4 veya 5 seans halinde yaptıktan sonra yarım saatlik uzun bir arayla zihninizi dinlendirin. Bir yetişkin için bile maksimum dikkat süresi 20 dakikadır. 40 dakikadan sonra ise dikkat büyük ölçüde dağılır.

Bu yöntemle 25 dakika içinde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefe tam konsantre olursunuz ve bu zamanı maksimum seviyede verimli değerlendirirsiniz. Çalar saat dedim çünkü saatinizin alarmını kurmanız durumunda, gelecek her bildirim sesi dikkatinizi dağıtacaktır.

  1. İlerleme Durumunuzu Ölçün

Hedeflere ulaşmaya başladığınızda ve başarılı Pomodoro’larınız olduğunda, ilerleme durumunuzu ölçmeniz gerekir.  Pearson Yasasına göre performans ölçüldüğünde iyileşir; performans ölçüldüğünde ve raporlandığında, katlanarak artar. Motivasyon düzeyinizi, zaman zaman yaptığınız bu ölçümlerle değerlendirin. Örneğin; 5 seans Pomodoro sonrası, konuyu anlayıp anlamadığınıza dair bir test çözün. Sonucuna göre yol haritanızı belirleyin. Ama bugüne kadarki gözlemlerim, Pomodoro tekniğinin birçok öğrencinin işine yaradığı yönünde oldu.

  1. Motivasyon İçin Kendinizle Yarışın

Sağlıklı bir rekabet, sizi harekete geçirmeye yarar ve çalışma motivasyonunuzu arttırmak için harika bir yoldur. Başarılı olma yolunda, birbirinizi zorlamak için yakın bir arkadaşınızla olumlu bir rekabete girebilirsiniz. Rekabete girecek kimseniz yoksa kendinize rakip olun.

Örneğin, konsantrasyonunuzu bozmadan ve telefonunuza hiç bakmadan, kaç tane Pomodoro yapabileceğinizi görün. Herhangi bir dersten kaç soru çözebileceğinize dair rekabet edin. Her geçen gün çıtayı daha yükseğe çıkarmaya devam edin. Bu hedefe ulaşmak için daha fazla çaba sarf edeceksiniz.

  1. Sizi Motive Edecek Bir Akıl Hocası Bulun

Çalışmak için motivasyonunuzu korumanın ve sürdürmenin bir başka yolu, bir akıl hocası (rehber) bulmaktır. Örneğin, hedeflediğiniz üniversite veya bölümde okuyan bir öğrenci ile iletişim halinde olmak sizi motive edebilir. Hem hedefinize ulaşmanız için geçeceğiniz yolları öğrenmiş, hem de motivasyon konusunda destek bulmuş olursunuz.

  1. Bir Yol Arkadaşı Bulun

Bir akıl hocası bulamadığınız durumda, aynı hedefe motive olmuş bir arkadaşınızla yol arkadaşlığı yapabilirsiniz. Hem birbirinizi motive edersiniz, hem farklı çalışma metotları noktasında fikir alış-verişinde bulunursunuz.

Ayrıca birçok araştırma, hedeflerinizi herkese açık bir şekilde söylediğinizde, başarıya ulaşma şansınızın %65 arttığını gösteriyor. Bir yol arkadaşınıza sahip olmanızsa, başarı şansınızı %95’e çıkarıyor. Tabi önemli olan doğru yol arkadaşını bulmak.

  1. Motivasyon ve Başarı İçin En İyi Çalışma Zamanınızı Bulun

İster bir grupla ister tek başınıza çalışıyor olun, ders çalışmak için en uygun zamanı bulmanız gerekir. Birçok öğrenci için bu, zihnin dingin olduğu sabahın ilk saatleridir. Ancak bazı öğrenciler, akşam saatlerinde veya gecenin sessizliğinde daha verimli ders çalışma teknikleri geliştirebildiklerini ifade ediyor. Pomodoro’larınızın başarı oranını ve verimliliğini ölçerek, kendiniz için en uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

  1. Hareket Edin

Hareket etmek, uyuşukluğu ve monotonluğu önleyecektir. İster masada, ister yerde ister koltukta uzanarak ders çalışın fark etmez. Her 25 dakikalık Pomodoro’dan sonra ayağa kalkmak, gerinmek ve bacaklarınızı hareket ettirmek için beş dakikalık kısa molalar verin. Bu, kan akışınızı arttıracak, zihninizin uyanık kalmasını sağlayacak ve beyninize oksijen gitmesine yardımcı olacaktır. Çok uzun çalışma saatleri başarı getirmez, verimsizliğe neden olur.

Ardışık dört seansı tamamladıktan sonra, 15 ila 20 dakikalık daha uzun bir ara vermenin zamanı geldi. Bu mola, biraz temiz hava almak ve dışarıda kısa bir egzersiz yapmak için en uygun zamandır. Bu kısa süre, motivasyon seviyenizde önemli bir fark yaratacaktır.

Özetle;

Artık motivasyon teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahipsiniz. Unutmayın! Her öğrenci için verimli ders çalışma teknikleri farklılık gösterebilir. Siz de bazılarını deneyerek en verimli çalışma yönteminizi bulabilirsiniz. Umarım yukarıda verdiğim motivasyon tekniklerinden en azından birkaçı işinize yarar.

Psikolojik Danışman Ercüment Eşsiz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu