Atasözleri

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Anlamı Nedir?

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Anlamı Nedir?

Minareyi çalanın kılıfını hazırlaması özellikle hikaye anlatıcılığında sıkça karşılaşılan bir atasözüdür. Atasözleri de efsaneler ve mitler gibi sözel iletişim ile aktarılmıştır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözü de birçok fıkra, hikaye, efsane ve mit gibi benzer yollar ile günümüze kadar gelmiştir. Minareyi çalan kılıfını hazırlar sözü de diğer atasözleri gibi daha sonradan yazılı kaynaklar haline getirerek güven altına alınmıştır. Minareyi çalmak büyük ölçekli bir iştir. Ölçeği bu kadar büyük olduğu için de kılıfının daha önceden hazırlanması gerekir. Minareyi çalan kılıfını hazırlar sözü de bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Minareyi Çalan Atasözünün Devamı Nedir?

Minareyi çalan atasözünün devamı kılıfını hazırlar şeklindedir. Bazen atasözlerinin devamını unutmak oldukça normal bir durumdur. Hem atasözü sayısının çok olması hem de bazı atasözlerinin uzunluğundan dolayı sözlerin devamı karıştırılabilir. Birçok atasözü de ya anlam olarak ya da kelime dizimi olarak birbirine benzemektedir. Kafa karışıklığı yaratan durumlarda bilgiyi teyit etmek her zaman önemlidir. Minareyi çalan kılıfını hazırlar halkın kullanmaya devam ettiği sözler arasındadır. Özellikle uygun anlarda kullanıldığında daha doğru bir anlam taşıyan atasözlerinin kullanılma zamanları da önemlidir. Türk Dil Kurumu atasözlerini toplayarak yazılı kaynak olarak da tarihe geçmesini sağlamıştır.

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözü TDK

Minareyi çalan kılıfını hazırlar Türk Dil Kurumu tarafından açıklanmıştır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar sözü ile kolayca saklanamayacak olan bir suç işlemiş kimsenin, suçu kapatmak için kullanacağı yöntemleri de önceden belirlemiş olacağı anlatılır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar, büyük işlere girmeden önce önlemlerin alınması gerektiğini de vurgulayan bir sözdür.

Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözü Türk Dil Kurumu tarafından suçun örtülmesi için hazırlıkların önceden yapılması gerektiği şeklinde açıklama yapılmıştır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar sözü anlamına göre tam yerinde kullanılmalıdır. Atasözleri farklı yerlerde kullanıldığı zaman anlamının dışına çıkılmakta ve söylenmek istenen asıl söz anlaşılmamaktadır. Minareyi çalan kılıfını hazırlar sözü de büyük ölçekli işler yapacak olan insanların bahanelerini ya da önlemlerini önden hazırladıklarını ima eder.

 

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu