Kimdir

Mehmet Ali Birand Kimdir?

İzzet ve Mürvet Birand çiftinin oğlu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Birand 9 Aralık 1941 gecesinde bir alman hastanesinde dünyaya gözlerini açtı. Mehmet Ali Birand’ın baba kökenleri Karadeniz Ereğlisi‘ne dayanırken, anne kökenleri ise Elazığ’ın Palu ilçesine dayanmaktadır. Bu nedenle Mehmet Ali Birand anne tarafından Kürt kökenli olarak bilinmektedir. İki yaşındayken babasını kalp krizi nedeniyle kaybeden Birand, bir süre bu durumu atlatamadı.

Mehmet Ali Birand Kimdir?

İlkokulu Erenköy Ziyapaşa’da tamamladıktan sonra 1955 yılında Galatasaray lisesine okumaya gitti. Galatasaray lisesine Dışişleri Bakanlığında “küçük bir diplomat” olarak bilinen dayısının maddi yardımları sayesinde gidebildi. 1962 yılında liseyi bitiren Birand, İstanbul Üniversitesi filoloji Fakültesi’nde Fransızca bölümüne girdi ve eğitimini bir süre orada sürdürdü. İlerleyen süreçte maddi sorunlardan dolayı fakülteyi bitiremedi ve okulu bıraktı.

Üç yaşındayken sol bacağının üzerine kaynar su dökülen Birand, bu nedenle toplamda beş ameliyata girdi. Milliyet’te çalışırken 1971 yılı içerisinde Milliyet gazetesinin kurucusu olan Ali Naci Karaca’nın oğlu olan Ercüment Karaca’nın üvey kızı Cemre Güngören ile dünyevine girdi. Çift evlendikten hemen sonra Brüksel’e taşındı ve burada 20 yıl yaşadı. Çiftin 1977 yılında Umur Ali isminde bir oğlu dünyaya geldi. Mehmet Ali Birand’ın Belçika vatandaşlığın yanı sıra ana dili gibi olan Türkçe ’ye ek olarak İngilizce ve Fransızca da bilmekteydi.

Mehmet Ali Birand’ın Kariyeri

Meslek hayatına 1964 yılının temmuz ayında Abdi İpekçi vasıtası ile başlayan Birand Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. 1971 yılında evlendikten hemen sonra 500 dolar maaş ile Brüksel’de Milliyet için çalışmaya devam etti ve bu kapsamda 20 yıl çalıştı. 1974 yılında Kıbrıs harekâtının meydana gelmesi ile sürekli bir şekilde Avrupa Konseyi için Atina, Washington ve Strasbourg’a gitmeye başladı. Abdi İpekçi‘den hemen sonra kısa bir dönem içerisinde Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

1985 yılı içerisinde TRT 1’de 32. gün isimli bir aylık bir haber programını sunmaya başladı. Program içerisinde uluslararası ilişkileri ele aldı ve yabancı devlet adamlarını konuk ederek programa devam etti. Birand yaptığı bu programı Avrupa televizyonlarında gördüklerini ele alarak ve izledikleri yayınlardan esinlenerek yaptı. 32. gün programının beğenilmesi ile Birand dünya çapında oldukça tanındı. Ali Kırca, Can Dündar, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Çiğdem Anat, Deniz Arman ve bunun gibi birçok kameraman, muhabir ve teknisyen 32. gün programı için çalıştı.

1886 yılı içerisinde Sovyetler birliği yetkililerini ve Milliyet’i ikna ederek Moskova’da bir büro açtı. 1986 yılı içerisinde PKK kampında bulunan Abdullah Öcalan ile röportaj yaptı. Bu röportaj Türkiye kapsamında Öcalan ile yapılan ilk röportajdı. Bu röportajın 1988 yılının haziran ayında yayınlanmasın hemen sonrasında Milliyet gazetesi tamamen toplatıldı ve yayınlanması tamamen yasaklandı.

1991 yılında Birand ailesiyle birlikte Türkiye’ye geri döndü. İstanbul’a yerleştikten kısa bir süre sonra Milliyet’ten sabaha geçiş yaptı. 32. gün programını da TRT’den Show TV’ye taşıyarak yayıncılık hayatına orada devam etmeye başladı. Fakat belirli bir süre sonra sabahtan kovularak Show TV’deki programına da durdurma kararı verildi.

Mehmet Ali Birand’ın Ölümü

Kısa bir süre önce pankreas kanserine yakalanmış olan Mehmet Ali Birand hastalığı kapsamında birçok ameliyat geçirdi ve kemoterapi gördü. İstanbul Amerikan hastanesinde yapılan 17 Ocak 2013 tarihindeki ameliyatından sonra yoğun bakıma alındı. Yapılan ameliyatı ve kanser tedavisini kaldıramadığı için aynı günün sabahında vefat etti. 19 Ocak 2013 tarihinde Doğan TV Center kapsamında yapılan anma töreninin ardından Anadolu Hisarı’ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu