İlk, Orta Öğretim ve Lise SınıflarıMatematik

Matematik 8. Sınıf konuları, 1. Ve 2. Dönem Konuları

Matematik 8. Sınıf konuları; matematik 1 ve 2. dönem konuları olarak ayrılmaktadır. Matematik 1. dönem konuları içerisinde toplam 3 ünite yer alır. Matematik 8. sınıf konuları 1. dönemdeki 3 ünite başlığı aşağıdaki gibidir.

Matematik 1. Ve 2. Dönem Konuları

Matematik 1 ve 2. dönem konuları arasında yer alan; 1. ünitede; çarpanlar ve katlar ile üslü ifadeler bulunmaktadır. Matematik 8. sınıf konuları arasında yer alan ikinci ünite konuları kareköklü ifadeler ve veri analizidir. Matematik 1 ve 2. dönem konuları  içindeki 1. dönemin 3 ünite konuları ise basit olayların olma olasılığı ile cebirsel ifadeler ve özdeşliklerdir.

Matematik 8. sınıf konuları içerisinde bulunan ikinci dönemde toplam 3 ünite işlenmektedir. Matematik 1 ve 2. dönem konuları bakımından farklı üniteleri ayrılmaktadır. Matematik 1 ve 2. dönem konuları 4,5 ve 6 ünitelerden oluşur.

matematik 8. sınıf konuları
matematik 8. sınıf konuları

Matematik 8. sınıf konuları dahilindeki matematik 1 ve 2. dönem konuları  tüm içerikleri bakımından önemlidir. Her bir konu ayrı bir matematiksel yetkinliği amaçlar. Matematik 1. ve 2. dönem konuları;  diğer sınıflar için temel oluşturacak üniteleri içerir.

Matematik 1 ve 2. dönem konuları; matematik 8. sınıf konuları başlığını tamamını kapsar. 2. dönem konuları arasında 4 ünite doğrusal denklemler ve eşitsizlikler bulunur. Matematik 1 ve 2. dönem konuları; sürekli takip ile geliştirilebilecek alanlardır.

Matematik 1 ve 2. dönem konuları içerisinde;  matematik 8. sınıf konuları açısından önemli olan üçgenler ile eşlik ve benzerlik içerikleri bulunur. 5. ünitede yer alan bu konuların ardından;  matematik 1 ve 2. dönem konuları başlığının son ünitesi olan 6. ünitede; dönüşüm geometrisi ve geometrik cisimler yer alır.

8. Sınıf Dersleri Konu Saatleri

  1. sınıf dersleri konu saatleri; matematik 8. sınıf konuları en çok merak edilen içeriklerdendir. Bu derslerin saatleri konunun içeriğine göre farklılık gösterir. 8. sınıf dersleri konu saatleri; ortalama 8 saat ve 30 saat arasında değişmektedir.
  2. sınıf dersleri konu saatleri içindeki çarpanlar ve katlar konusu toplam 10 saattir. Matematik 8. sınıf konuları arasındaki bir diğer önemli içerik olan üslü ifadeler konusu toplam 15 saattir. 8. sınıf dersleri konu saatleri bakımından farklı aralıktaki ama dengeli bir dağılıma sahiptir.
  3. sınıf dersleri konu saatleri açısından bir diğer önemli konu olan kareköklü ifadeler 25 saatlik bir ders süresine sahiptir. Yine matematik 8. sınıf konuları arasında önemli bir yer tutan veri analizi konusu 12 saat sürmektedir. 8. sınıf dersleri konu saatleri içerisindeki bir diğer konu 3. ünitede yer almaktadır.
  4. sınıf dersleri konu saatleri kapsamında bulunan basit olayların olma olasılığı konusu 12 saat sürmektedir. Matematik 8. sınıf konuları dahilindeki cebirsel ifadeler ve özdeşlikler konusu ise toplam 15 saattir. 8. sınıf dersleri konu saatleri içinde bulunan doğrusal denklemler konusu ise Toplam 30 saatlik bir konudur.
  5. sınıf dersleri konu saatleri bakımından yoğun bir dönemdir. Matematik 8. sınıf konuları içindeki eşitsizlikler konusu toplam 10 ders saati sürer. 8. sınıf dersleri konu saatleri içinde dikkat çeken diğer konu ise üçgenlerdir ve toplam 18 saatlik bir ders süresi vardır.
  6. sınıf dersleri konu saatleri içindeki eşlik ve benzerlik konusu 8 saattir. Dönüşüm geometrisi konusu da 10 saat sürer. Matematik 8. sınıf konuları içerisindeki ve 8. sınıf dersleri konu saatleri açısından değerlendirilen bir diğer ders de dönüşüm geometrisidir ve 10 saattir. Son olarak geometrik cisimler 15 saat sürmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak; matematik 8. sınıf konuları dağılımı bu şekildedir ve yoğun bir içeriğe sahiptir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu