Araştırma

Masalların ve Hikayelerin Eğitimdeki Etkisi

Masallar ve hikayeler kendilerine özgü bir yapıya sahip olurlar. Çocuğa anlattığımız masallar onun gelişim sürecine katkı sağlarlar. Masalların ve hikayelerin çocuklar için faydalı olduğu alanlar şunlardır:

  • Eğitim
  • Kendini gerçekleştirme ve sosyalleşme
  • Dinleme eğitimi
  • Dil öğrenme
  • Ufkun gelişimi

Bir masal anlattığımızda masal kahramanının en büyük özelliği her olayı kendi yaşaması ve sorumluluğu kendi üzerine almasıdır. Masal boyunca başına kötü şeyler gelse bile yardım almaz ve yoluna devam eder. Yalnızca öğüt ya da gerekli bir malzeme benzeri eşyalar alırlar.

Çocuğun hayatında kendi sorumluluklarını alabilmesi ve kendine güvenli bir birey olması için bu olaylar eğitici türden hikayelerdir. Masal oku diyen her çocuk kendisini bir hikayenin içerisinde bulmaktan zevk alır.

Çocuğumuza masal okurken eğer masal karakteri yanlış bir davranışta bulunursa mimiklerimiz ve hareketlerimiz bu duruma göre oluşur. Çocuk da mimiklerimizi görerek yanlış davranışları benimsemeye başlar. Bu durum ileride toplum içerisinde hangi davranışların yanlış olarak benimsendiğini açısından eğitici olmuş olur.

Masal Anlatma

masalların ve hikayelerin eğitimdeki etkisi
masalların ve hikayelerin eğitimdeki etkisi

Masalların ve hikayelerin çocuk eğitimi konusunda yerleri oldukça önemlidir. Çocuk dış dünya ile ilgili fikirleri ona anlattığımız hikayelerle oluşturmaya başlar. Çocuğumuza bir hikaye anlatırken sabırlı bir şekilde bizi dinlemeyi öğrenir.

Hikaye devam ettikçe çocuğumuzla olan bağ güçlenmeye ve birlikte geçirilen zaman daha keyifli olmaya başlar. Masalların ve hikayelerin bir diğer faydası da konuşma dilini geliştirmelidir. Hikaye oku dedikleri yaşa geldiklerinde hikayenin içindeki kelimeler sayesinde dili zenginleşir.

Sizi dinledikten sonra başkalarına anlattıkları masal sayesinde diğer insanlarla olan ilişkisi gelişmeye başlar. Söz söyleme kabiliyeti dediğimiz etkili konuşma konusunda çocuğun gelişimine katkıda bulunur.

Çocuk masalı başkasına anlatırken nerelerde vurgu yapması nerelerde dramatik olması gerektiği öğrenir ve anlatım teknikleri güçlenmiş olur. Kendisini dinletmeyi öğrenir ve kendisine olan özgüveni artar.

Anlattığımız hikayeler sayesinde çocuk bambaşka dünyalar hayal etmeye başlar ve hayal gücü gelişir. Bilişsel gelişimi ve duyuşsal gelişimi masallar ile birlikte gelişme gösterir. Masalların ve hikayelerin çocuk için her anlamda büyük katkıları olur.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu