Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizler için Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir? konusunu derledik, Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir? yazımızı güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir? konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. Masal Nedir? Özellikleri Nelerdir? sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Olağanüstü olayların, olağanüstü kahramanlar aracılığıyla anlatıldığı, zaman ve mekân kavramları ile sınırlı olmayan sözlü anlatım türüne masal denir. Masal türünün başlıca özellikleri şunlardır:

» Masallar halk arasında anlatılan, sonradan bir yazar tarafından yazıya geçirilen, düzyazı şeklinde oluşturulmuş anonim türlerdir.

» Masallarda amaç, eğiticiliktir. Masallar dinleyenlere bir konuda ders vermek, öğütte bulunmak için söylenir. Bu öğüt de evrensel bir özellik taşır.

» Masallarda sembolize tipler vardır. Keloğlan zekâ ve şansı, köse kötülüğü, Hızır maneviyatı, üvey anne kötülüğü, üvey kız kardeş kıskançlığı, cadı kötülük ve belayı tilki kurnazlığı, vezir iki yüzlülüğü ve içten pazarlığı temsil eder.

» Masallarda olaylar ve kahramanlar tamamen hayal ürünüdür. Kahramanlar insanüstü özellikler taşır ve tek boyutludur. Yani iyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. Masal sonunda iyiler ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır.

» Masallarda yer ve zaman belli değildir. Masallarda çevre Kafdağı, Yedi Derya Adası, Yedi Yerin Altı ve Üstü gibi büsbütün hayalî ve gerçek dışı ülkelerdir. Zaman ve olaylar çok hızlı bir şekilde ilerler.

» Masallar sözlü ürünlerdir, bu nedenle masalların anlatımı önemlidir. Çünkü dinleyeni masal dünyasına çekebilmek anlatıcının ustalığına bağlıdır.

» Masallarda uzun betimlemeler ve psikolojik tahlillere yer verilmez. Masallar genellikle tek bir olaydan meydana geldiği için öteki edebiyat türlerine göre daha kısadır.

» Masallarda olaylar önem derecelerine göre sıralanarak aktarılır ve miş’li geçmiş zaman, şimdiki zaman ya da geniş zamanın rivayeti kullanılır.(gel- miş; gel-i-yor-muş; gel-ir-miş… gibi)

» Masalların başlangıç ve bitiş bölümlerinde kalıplaşmış ifadelere (tekerlemelere) yer verilir.

» Masalların dili halkın konuştuğu dildir.

Masalların Bölümleri

Masallar döşeme, asıl masal ve dilek olmak üzere üç bölümden oluşur:
Döşeme: Masalın başlangıç bölümüdür. Bu bölümde, konuyla ilgili olmayan sözler vardır: “Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellâl iken pireler berber iken…” Bu kısımla masalı anlatan kişi, dinleyicilerin dikkatini tamamen kendine çekmeye çalışır. Döşeme bölümünde genellikle tekerlemelere yer verilir.

Asıl Masal: Bu bölümde asıl olay ya da olaylar zinciri anlatılır. Kendi içinde serim, düğüm ve çözüm bölümleri vardır.

Dilek: Döşeme bölümünde olduğu gibi bu bölümde de yine bir tekerleme vardır. Başlangıca göre buradaki tekerleme kısadır. Anlatıcı masalı güzel bir dilekle sonuca bağlar. Dilek kısmı kalıplaşmış birkaç sözden oluşur: “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.”, “Onlar ermiş muradına, darısı buradakilerin başına.”

Dünya Edebiyatında Masal

Dünya edebiyatında masal türündeki ilk eser Hint edebiyatının ürünü olan ve Beydeba’nın yazdığı “Kelile ve Dimne” sayılabilir. Bu eserin dışında “Binbir Gece Masalları” bu türün güzel örneklerindendir. Ayrıca Eski Yunan’daki Ezop Masalları da bilinen en eski masal / fabl örnekleri arasındadır. Bunların dışında Oscar Wilde, Danimarkalı Andersen, Fransız La Fontaine dünya edebiyatında yapma masallarıyla tanınan sanatçılardandır.

Yapma Masal: Belli yazarlar tarafından halk masallarına benzetilerek yazılan ve bir dünya görüşünü yansıtan masallara yapma masal denir.

Türk Edebiyatında Masal

Türk masalları tarihin bilinmeyen bir devrinden beri sözlü gelenekte yaşamaktadır. Bu masalların toplanıp yazıya geçirilmesi 19. yüzyıldan sonra olmuştur. Türkiye’de halk ağzından derlenmiş en eski masal kitabı “Billur Köşk”, en tanınmış masallar ise “Keloğlan Masalları”dır. Cumhuriyet devrinde Pertev Naili Boratav, Ziya Gökalp, Tahir Alangu ve Eflatun Cem Güney masal üzerine çalışmalar yapmışlardır. Ayrıca Tanzimat Dönemi’nde Şinasi, La Fontaine masallarını Türkçeye çevirmiştir.

» Türk edebiyatında Uygur Dönemi eserlerinden olan Kalyanamkara ve Papamkara (İyi Düşünceli Şehzade ile Kötü Düşünceli Şehzade) masal özelliği gösteren ilk metinlerdendir.

» Türk edebiyatında masal sözcüğünü gerçek anlamına bağlı olarak kullanan ilk sanatçı Tanzimat Dönemi sanatçılarından olan Namık Kemal’dir.

⇒ Masal tekerlemeleri için Masal Tekerlemeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu