Servet-i Fünun Dönemi Roman Özetleri

Mai ve Siyah – Halit Ziya Uşaklıgil

Konu

Batılı anlamda ilk Türk romanı olan Mai ve Siyah zengin tasvirleri ve karakterin psikolojisine odaklanan anlatımı ile oldukça başarılıdır. Ahmet Cemil isminde şair olmak isteyen genç birisinin edebiyat aleminde yaşadığı düş kırıklıklarını içerir.

Özet

Ahmet Cemil orta halli bir aileden gelmekte olan ve babasının vefatı sonrasında kız kardeşinin ve annesinin geçimini sağlamak için çalışmaya başlamış birisidir. Son derece düzgün ahlaklı ve iyi niyetlidir. Geçimini sağlamak için kitap çevirileri yapar ve bir de roman yazmaktadır. Yazmış olduğu romanın çok satacağını ve buradan sağlayacağı gelir ile sevdiği kadın olan Lamia ile mutlu olacağını düşleyen Ahmet Cemil için ise edebiyat dünyası pek bu şekilde çıkmaz. Ahmet Cemil edebiyat dünyasında karşılaştığı kişiler ve olaylar kendisini bu dünyadan uzak tutarlar, her sefer isteklerini kırarak kendisini kötü hissetmeye neden olurlar. Ahmet Cemil gittikçe melankolik bir karaktere dönüşmeye başlar ve düşledikleri ile gerçeklerin farklı olduğunu fark eder. Mavi bir gecede düşledikleri ile siyah bir gecede farkına vardığı gerçeklerin sonucunda Ahmet Cemil son çare olarak annesi ile birlikte İstanbul’u terk edecektir.

Ana Fikir

Yazar olmak isteyen bir kişinin edebiyat aleminin düşlediği gibi olmaması yüzünden hayal kırıklığına uğraması romanın ana konusudur.

Romandaki Karakterler

Ahmet Cemil: Romandaki baş karakterdir. Biraz melankolik, yetenekli ve yazar olmak isteyen birisidir. Aslında ise düşledikleri ile Servet-i Fünun sanatçılarını temsil etmektedir.

Lamia: Ahmet Cemil’in bir türlü hislerini açıklayamadığı, güzel bir kadındır.

Hüseyin Nazmi: Ahmet Cemil’in her zaman yanında olan arkadaşıdır.

Yazar Hakkında

Servet-i Fünun döneminin önemli yazarlarının başında gelen Halit Ziya, 1866 yılında doğmuştur. 1945’teki ölümüne değin sürekli olan edebiyat ve yazılar ile uğramış, ardında çok sayıda roman, öykü, deneme ve makale bırakmıştır. Özellikle Aşk-ı Memnu ve Mai ve Siyah isimli romanları ile tanınmaktadır. Yazılarında karakterlerin psikolojilerini vermekte çok başarılıdır. Türk romanının batılı anlamda bir kimlik kazanmasında kendisinin payı büyük olmuştur. Batılı roman anlayışını Türk edebiyatına kalıcı bir şekilde kazandırmış ve pek çok kimseye de ilham kaynağı olmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu