Lgs Puan Hesaplama MEB (Güncel-2022)

Lgs Puan Hesaplama MEB (Güncel-2022)

Güncel olarak sizinle paylaştığımız LGS puan hesaplama aracıyla girdiğiniz bu sınavdan kaç alacağınızı öğrenebilirsiniz.  Aracımızı kullanırken şu alanları doldurmanız gerekir,

 1. Türkçe
 2. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ve Atatürkçülük
 3. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,
 4. Yabancı Dil,
 5. Matematik,
 6. Fen Bilimleri,

Bu alanları doldurmadan önce, bir sınav yılı seçmeniz gerekir. Eğer Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya Yabancı Dil derslerinden muafiyet sahibiyseniz, ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekir.

LGS

LGS, aynı zamanda Liseye Geçiş Sınavı olarak da adlandırılmaktadır. Geçici Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Orta Okulları ve Resmi – Özel ortaokullarda bulunan 8. sınıf öğrencileriyle ilgilidir.  Bu öğrenciler, Liseye Geçiş Sınavı ile sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin, Anadolu teknik programları ile proje gerçekleştiren eğitim kurumlarını tercih edebilir.

Liseye Geçiş Sınavı Puanı

Liseye geçiş sınavında,

 1. Türkçe Soruları 20 adet,
 2. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ve Atatürkçülük 10 adet,
 3. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 adet,
 4. Yabancı Dil 10 adet,
 5. Matematik 20 adet,
 6. Fen Bilimleri 10 adet

Şeklinde sorular vardır. Bu sınava giren kişilerin puanı ortaya çıkartılırken, her test adına tespit edilen ham puanların, bir takım özel formüller kullanılarak ağırlık verilmesi sonucu elde edilir.

Liseye Geçiş Sınavı Nerelerde Tercih Edilir?

Adaylar, girdikleri Liseye Geçiş Sınavı sonucunu proje gerçekleştiren eğitim kurumları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin, Anadolu Teknik programları, fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinde kullanabilir.

Liseye Geçiş Sınavı

Liseye Geçiş Sınavı, 2 oturum halinde gerçekleştirilen, sözel ve sayısal şeklinde bir sınavdır. Her iki oturumda toplamda 90 tane soru sorulur.  Sınavda yanlışlar, doğruları götürdüğü için adaylar dikkatli olmalıdır.

TYT-AYT (YKS) Puan Hesaplama

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

LGS Puan Hesaplama

Puan Hesaplamaları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Başa dön tuşu