Araştırma

LGS Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımları (MEB) 2022

LGS Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımları (MEB) 2022

Sizlere bu sayfamızda LGS Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımları (MEB) 2020 hakkında bilgi paylaşacağız. 2020 MEB tarafından yapılacak olan LGS Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımları belli oldu! Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. 2020 LGS Din Kültürü Konuları ‘ın hazırlamış olduğu konu dağılımlarından bilgi alınarak düzenlenmiştir.

LGS Nedir?

Eğitim-öğretimin en önemli basamağını oluşturan ve çocukluktan gençliğe geçişin temel göstergesi haline gelen lise hayatımızın filizlendiğinin habercisi LGS; diğer adıyla Liseye Geçiş Sistemi’dir.

Merkezi sınav olan LGS, yeni bir sistem olması sebebiyle kafa karıştırıcı gelebilir sizlere ancak MEB kaynaklı olması sebebiyle öğrencilerin endişelenmemesi gerekir. Yeni sınav sisteminde Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerine ait konulardan sorulara yer verilecektir.

2022 LGS Konuları ve Soru Dağılımları

LGS; sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.
Sözel bölümde: Din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, türkçe ile yabancı dil; sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri alanlarından sorular yer almaktadır. Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde uygulanacaktır. Sorular ise öğrencilerin yeteneklerini ölçme ve değerlendirme, yorumlama ve analiz etme gibi kavramlar dikkate alınarak hazırlanacaktır.

Sözel bölüm 75 dakikadan oluşup Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 10, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük’ten 10, Türkçe’den 20, Yabancı Dil’den ise 10 soru olacaktır. Sayısal bölüm 60 dakikadan oluşup Matematik’ten 20 ve Fen Bilimleri’nden 20 soru sorulacaktır.

Eski sınav sisteminden farklı olarak soru sayıları değiştirilmiş olup konular ve derslerin içeriği genel olarak aynıdır. Herhangi bir farklılık yapılmamıştır. Öğrenci adaylarının son derece dikkatli ve planlı bir şekilde, stres ve kaygı içerisine girmeden hazırlanmaları halinde rahatlıkla aşabilecekleri bir sınav sistemidir. Eğitim-Öğretim hayatımızın ileriki aşamasını belirleyen lise hayatımız tabi ki oldukça önemlidir ancak şu da unutulmamalıdır ki sistemli ve planlı bir şekilde çalışmak, sınavlara özverili bir şekilde hazırlanmak da son derece önemlidir. LGS bir bütüne giden en önemli parçayı oluşturmaktadır.

2022 LGS Din Kültürü Konuları (MEB)

► KADER İNANCI
» Kader ve Kaza İnancı
» İnsanın İradesi ve Kader
» Kaderle İlgili Kavramlar
» Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Musa (a.s.)
» Bir Ayet Tanıyorum: Ayet el-Kürsi ve Anlamı

► ZEKÂT VE SADAKA
» İslam’ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem
» Zekât ve Sadaka İbadeti
» Zekât ve Sadakanın Bireysel ve Toplumsal Faydaları
» Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.)
» Bir Sure Tanıyorum: Maûn Suresi ve Anlamı

► DİN VE HAYAT
» Din, Birey ve Toplum
» Dinin Temel Gayesi
» Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.)
» Bir Sure Tanıyorum: Asr Suresi ve Anlamı

► HZ. MUHAMMED’İN ÖRNEKLİĞİ
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İstişareye Önem Vermesi
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Davasındaki Cesaret ve Kararlılığı
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hakkı Gözetmedeki Hassasiyeti
» Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi
» Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı

► KUR’AN-I KERİM VE ÖZELLİKLERİ
» İslam Dininin Temel Kaynakları
» Kur’an-ı Kerim’in Ana Konuları
» Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri
» Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Nuh (a.s.)
2022 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

» LGS Deneme Sınavı PDF İndir

 

LGS Nedir?

LGS, Liselere Geçiş Sınavı TEOG ‘un yerine getirilen yeni bir sınav sistemidir. LGS’ de (Liseye Geçiş Sınavı) öğrencilerin başarısına göre, gidilecek liseler belirlenir.

Liseye geçişte ilk aşama olan bugünkü adıyla LGS olarak tabir edilen Liselere Geçiş Sınavı olarak bilinen ve bu başlık üzerine hazırlanan konuların ve denemelerin siz lise adayları için ne kadar önemli olduğu konu başlıklarımız arasındadır.

Birbirinden farklı, geleceğe umutla bakan siz gençlerimize; adaylarımızın daha iyi bir şekilde hazırlanmanız amacıyla hazırlanan konuların ve denemelerin lise adaylarının liselere geçişinde büyük kolaylıklar sağladığıdır.

LGS; ezbere dayalı değildir. Yeterliliklerinizin ölçüldüğü ve bu yeterliliklerinizin hangi alanda daha baskın olduğunu ölçmeye dayalı bir sistemdir. Kısacası ezber bozan bir sistemdir. Bu sebeple konulara çalışırken ezber yapmamanız ve denemelerde daha başarılı olmanız için konular üzerinde sürekli tekrarlar yapmanız, notlar çıkarmanız ve bu notları da sınavlara az bir süre kaldığında tekrardan çalışmanız gerekmektedir. Oldukça meşakkatli ve emek gerektiren ve istediği liselere gitmek isteyen tüm ortaokul öğrencilerinin girmesi zorunlu olduğundan öğrenerek test çözmenin en kapsamlı olduğu sistemdir. O yüzden LGS denemelerini ezbere dayalı olmadan öğrenerek çalıştığınız konu başlıklarınızın ardından hemen çözmeli önemli gördüğünüz soruları not almalı tekrardan çözmelisiniz. Bu şekilde daha hızlı ve pratik bir yolla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eksiklerinizi belirleyerek, bu eksiklikleri düzenli olarak deneme çözerek daha çabuk kapatabilirsiniz.

Benzer Konular

TYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

YKS-TYT Puan Hesaplama

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu