KPSS Önlisans Puan Hesaplama (Güncel)

Puan Hesaplamaları

KPSS Önlisans Çıkmış Sorular (PDF)

2020 KPSS Önlisans Konuları ve Soru Dağılımları

KPSS Ön Lisans Puan Hesaplama (Güncel)

KPSS Ön Lisans puan hesaplama üzerine hazırladığımız bu sayfada,

 1. Çalışma ekonomisi,
 2. İstatistik,
 3. Kamu yönetimi,
 4. Uluslar arası ilişkiler,
 5. Genel yetenek,
 6. Genel kültür,
 7. Eğitim bilimleri,
 8. Hukuk,
 9. İktisat,
 10. İşletme,
 11. Maliye,
 12. Muhasebe,

Gibi alanları doldurmak suretiyle hesaplama yapabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz sistem güncel olup, 2020 – 2021 KPSS Ön Lisans ile uyumludur.

KPSS Nedir ve KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS ön lisans puan hesaplama öncesinde, adayların sınav hakkında bazı bilgilere sahip olması da yararlı olacaktır. Kamu Personel Seçme Sınavını ifade eden bir sınavdır. Eğer kamu kuruluşlarına girerek, çalışmak istiyorsanız, bazı kurumların KPSS şartı bulundurduğunu bilmelisiniz.

KPSS’ye girdikten sonra her aday, önüne gelen test şeklinde sınavdan ilgili alanları çözer. Burada puan, yanlışlarınız ve doğrularınız sonucu ortaya çıkan netler ile belirlenir. Yanlış cevaplar, doğru cevapları elediği için tüm yanlışların gitmesi, netinizi ortaya koyar.

Hesaplama sürecinde ise farklı yöntemler kullanılır. Geçmiş yıllara ait olan sınavların istatistikî verileri ve bazı özel formüllerden yararlanılarak, adayların puanları ortaya çıkarılır.

KPSS Geçerlilik Süresi

Kamu Personel Seçme Sınavı, ilgili sonuçların resmi anlamda açıklanması ardından 2 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Lâkin yeni bir sınav gerçekleştirilmezse, sonraki sınav sonuçları açıklanana dek sonuçlar geçerli olabilir.

KPSS Puan Hesaplama Aracı

KPSS ön lisans puan hesaplama aracımız, her KPSS puan türünü içine alır. P121, P94, P93, P10 gibi, kısaca P1 – P124 arasında her puanı hesaplamanıza imkân tanır.

Din Hizmetlerine Girmek İçin Ne Yapılmalı?

Şayet Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında başvurada bulunarak, çalışmak istiyorsanız; KPSS’de Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine girerek, size sorulan soruları çözmeniz gerekir.

Başa dön tuşu