Atasözleri

Kır Atın Yanında Duran ya Huyundan ya Suyundan

Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Atasözünün Anlamı Nedir?

Birine benzemek anlamında kullanılan atasözleri birden fazladır ve bunların en bilineni kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundandır. Sosyalleşmek her insanın ihtiyacı olan ve temel gereksinimler arasında bulunan bir durumdur. Farklı insanlar ile tanışmak, konuşmak, dinlemek ve buna benzer aktiviteler her insanın ihtiyacıdır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak ise yeni insanlar ile tanışılabilir, var olan ilişkiler ilerletilebilir ve daha çok insan ile iletişim kurulabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bir insan ile ne kadar çok vakit geçirilir ise zaman içerisinde o kişiye benzemek diye bir sorun vardır. Her zaman sorun olmasa da o kişiden hangi özelliğin alınabileceği bir muammadır. Bu belirsizlik neden ile de kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözü kullanılır.

Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Anlamı Nedir?

Kır atın yanında durmak iki farklı sonuca sebep olabilir. Burada kır at olarak bahsedilen bir insandır. Çok fazla vakit geçirilen insana benzemek diye bir durum söz konusudur. Birinin yanında dura dura ona benzemek ise iki şekilde sonuçlanabilir. Bu sonuçlardan biri kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan sözünde de bahsedildiği gibi ya iyi özelliklerini almak ya da kötü özelliklerini almaktır.

Atasözlerinin Kullanılma Amacı Nedir?

Atasözlerinin niyeti var olan bir durumu özetlemektir. Deneyimlere ve niyetlere bağlı olarak zaman içerisinde oluşan ve önce sözlü sonra ise yazılı kaynaklar aracılığı ile nesillere aktarılan sözlere atasözleri denir. Yüz yıllardır var olan bu söz öbekleri günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam eder. Birçok atasözü yeni nesiller tarafından bilinse de kullanım sıklığı az olan atasözleri ise kaybolmaya yüz tutmuştur. Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan sözü ise hala bilinen atasözleri arasında yer alır. Türk Dil Kurumu tarafından da açıklaması yapılan ve kaybolmamaları için yazılı kaynak haline getirilen her atasözünün farklı bir anlamı bulunur. Benzer anlamları olan sözler olsa da çoğunlukla farklı durumlar karşısında kullanılırlar.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu