Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

Karabibik – Nabizade Nazım

Konu

Türk edebiyatının ilk köy romanı olan Karabibik, Beymelek ismindeki bir köyde yaşayan Karabibik’in yaşam öyküsüne odaklanır. Tefeciden aldığı parayla öküz alıp çiftçilik yapması ve kızını da evlendirmek isteği üzerine kurulu bir konKarabibik – Nabizade Nazımusu vardır.

Özet

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Beymelek köyünde yaşayan Karabibik, geçim kaygısı duyan bir köylüdür. Babasından kendisine kalmış olan tarlanın son parçalarını da köyün zengini olan Yosturoğlu’na kaptırmak istemeyen Karabibik, tefeciden borç alarak işlerini düzeltmek için iki öküz sahibi olmuştur. Bu öküzler ile birlikte tarlalarını sürmeye başlamış ve sonunda mutlu olabilmiştir. Yosturoğlu da Karabibik ile aralarında olanları bir tarafa bırakarak kendi yeğeni olan Hüseyin’e Karabibik’in kızı olan Huri’yi ister. Karabibik de bunu kabul eder ve Huri ile Hüseyin evlenerek mutlu köy yaşamına devam eder.

Ana Fikir

Karabibik romanının temel bir ana konusu bulunmamaktadır. Eser zamanına göre ilk köy romanı olması ve köyde yaşayan insanların yaşamlarına değindiği için önemlidir. Bunun yanında köyde yaşam sorunları ve geçim zorluğu gibi etmenler ana fikir olarak değerlendirilebilir.

Romandaki Karakterler

Karabibik: Romanın ana karakteri olup orta yaşlarda birisidir. Geçim sıkıntısı çeken bir köylüdür.

Yosturoğlu: Köydeki çok sayıda tarla sahibi olan zengindir. Başlarda kötü bir portre çizerken zamanla daha iyi birisi olmaya başlar.

Hüseyin: Yosturoğlu’nun yeğenidir. Karabibik’in kızı Huri ile evlenmek istemektedir.

Huri: Karabibik’in güzel kızıdır.

Yazar Hakkında

1862 yılında doğan Nabizade Nazım, Türk edebiyatının ilk köy romanı kabul edilen Karabibik’in ve ilk psikolojik romanı olarak kabul edilen Zehra’nın yazarıdır. Tam adı Ahmet Nazım olan yazar öğrencilik yıllarını çok başarılı bir şekilde geçirmiştir. Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde yazıları yayımlanmış ve ismi tanınır olmuştur. Bir asker olan Nabizade Nazım uzun yıllar çeşitli askeri okullarda öğretmenlik yapmıştır. Kemik veremi hastalığına erken yaşlarda yakalanan Nabizade Nazım 1893 yılında, henüz 31 yaşındayken vefat etti. Yazarın yazdıklarında realist ögeler baskın görülmektedir. Roman ve öykülerin yanında şiir de kaleme almıştır. Sade ve anlaşılır bir dile sahip olup süsleme olarak kabul edilecek gereksiz ifadelere eserlerinde yer vermemiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu