A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Kanada Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Kanada Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı; Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Kanada sahip olduğu yüzölçümü ile dünyanın en büyük 2.ülkesi konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’nın ortak sınırları, dünyanın en uzun kara sınırıdır.

Kanada’nın doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Pasifik Okyanusu, kuzeyinde Alaska ve Kuzey Buz Denizi, güneyinde ise Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır. Atlas Okyanusu’ndan Pasifik Okyanusu’na kadar ülkenin uzunluğu 5000 km, Amerika ve Kanada sınırından kuzeye kadar olan uzunluğu ise 4480 km’dir. Kanada’nın başkenti Ottowa olup, en büyük şehri ise Toronto’dur.

Kanada Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Kanada’nın Nüfusu

Kanada’nın nüfusu 2020 yılı verilerine göre 38.008.005 kişidir. Kanada dünyada en hızlı nüfus artışının yaşandığı ülkeler arasında gelmektedir. Aynı zamanda Kanada en çok göç alan ülkeler sıralamasında da, tüm dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Ülkeye yeni gelen göçmenlerin en çok yaşadığı şehirler Montreal, Toronto ve Vancouver’dir.

Kanada’nın yüzölçümü 9.984.670 kilometre karedir. Nüfusun konuştuğu diller en çok İngilizce ve Fransızcadır. Ayrıca bölgesel dillerde Kanada’da geçerli olmaktadır.

Kanada’nın Tarihi

Kanada’nın tarihi ilk olarak ülkede 10.000 yıl boyunca yaşamış olan ilk halkları içermektedir. Avrupalıları Kanada’ya gelmesi 16. yüzyılın sonlarında olmuştur. 1763 yılında yedi yıl savaşlarından sonra Fransa bölgeyi Büyük Britanya’ya bırakmıştır.

Amerikan devriminden sonra ise Büyük Britanya’ya bağlı olanlar da Kanada’ya yerleşmişlerdir. Kanada Birleşik Krallığın parçası durumunda olup, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Kanada halen federal parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir.

Kanada’nın Bayrağının Anlamı

Kanada’nın bayrağının anlamı ülke geçmişini simgelemektedir. Kanada milli bayrağının resmi kabul tarihi 15 Şubat 1965’tir. Kanada bayrağı kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renkten oluşmaktadır. Bayrak üzerinde bir yaprak sembolü yer almaktadır.

Kanada Bayrağı sağ ve sol kenarlarında bulunan iki adet kırmızı şeride sahiptir. Bayrağın ortasında bulunan beyaz bölüm ise kare şeklindedir. Bayrağın ortasında yer alan akağaç yaprağı 11 uçlu olarak tasarlanmıştır.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada’nın milli bayrağı ulusal değerleri temsil edecek şekilde yapılmıştır. Kanada bayrağının temsil ettiği özellikler ise sırasıyla şunlardır;

  • Kanada bayrağı üzerinde yer alan kırmızı ve beyaz renkler Kanada ülkesini temsil etmektedir. Beyaz Kanada’da çok yağan karı simgelerken, kırmızı ise ülkenin her yerinde bulunan akağaçları temsil etmektedir.
  • Kanada’nın aynı zamanda Kraliyet Birliği’nde kullandığı bir bayrağı daha bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu