A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Kamerun Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Kamerun yani resmi adı ile Kamerun Cumhuriyeti, Orta batı Afrika’da yer almaktadır. Ülkenin komşuları Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Çad, Gabon, Kongo Cumhuriyeti ve Ekvator Ginesi’dir. Kamerun’un başkenti Yaounde’dir. Kamerun’un resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Ülke üniter başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Kamerun’un resmi para birimi Orta Afrika CFA frangıdır.

Kamerun’un Nüfusu

Kamerun’un nüfusu 2020 verilerine göre 26.545.864 kişidir. Ülkede kilometre kare başına düşen insan sayısı ise 39 kişidir. Kamerun nüfusunun büyük bir kesimi ülkenin kuzey ve batı bölgelerinde bulunan yeşil alanlı bölgelerde, ülkenin başkenti Yaounde’de ve liman kenti Douala’da yaşamaktadır. Kamerun’un orta ve güneydoğu kesimlerinde ise çok az bir yerleşim bulunmaktadır. Ülke genç bir nüfusa sahiptir. 2018 verilerine göre Kamerun’da nüfusunun % 61’lik oranı, 0 ile 24 yaş aralığında bulunmaktadır. Ülkenin toplam nüfusunun sadece % 3’lük bir kısmı 65 yaş ve üzeridir. Şehirde yaşayanların oranı ise 2019 verilerine göre % 57’dir. Kamerun nüfusunda etnik grup olarak 286 unsur bulunmaktadır. Kamerun’un yüzölçümü 475.442 kilometre karedir.

Kamerun’un Tarihi

Kamerun tarihi birçok etnik gruba ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin güney kesimlerinde Bantu toplulukları yer almıştır. Ülkenin batı kesimlerinde ise diğer etnik grupların yerleştiği görülmüştür. Kamerun tarihinde Fombina İmparatorluğu ve Bamum Krallığı uzun seneler ülkede hüküm sürmüştür. Etnik grupların oluşturduğu bu hükümdarlıklar sırasında Kamerun büyük ilerlemeler kaydetmiştir. 1472 yıllarında ise Portekizli denizciler Kamerun’a gelmişlerdir. 10 Haziran 1840 yılında Portekiz hükümeti ile yapılan anlaşma sonucunda köle ticaretine ülkede son verilmiştir. Yine bu dönemlerde ülkede misyonerlik faaliyetleri büyük bir artış göstermiştir. Daha sonraki yıllarda ise Kamerun bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kamerun’un Bayrağının Anlamı

Kamerun bayrağının anlamı ülkenin milli değerlerini yansıtacak şekildedir. Kamerun bayrağı üç farklı renkten oluşmaktadır. Milli bayrak sarı, yeşil ve kırmızı renklerini taşımaktadır. Kamerun bayrağı Pan Afrika akımına göre tasarlanmış olup, tam ortasında sarı bir yıldız bulunmaktadır. Kamerun milli bayrağı resmi kabul tarihi ise 20 Mayıs 1975 yılıdır. 1975 yılında Kamerun’un özgürlüğünü kazandıktan sonra tasarlanan bayrak bağımsızlık mücadelesinin simgesi olmuştur. Kamerun bayrağının temsil ettiği özellikler ise şunlar olmaktadır;

  • Kamerun milli bayrağı üzerinde yer alan yeşil renkler umudu simgelemektedir.
  • Bayrağın üzerinde yer alan sarı renkler ise ülkenin topraklarının rengini temsil etmektedir.
  • Milli bayrağın üzerinde bulunan kırmızı renkli alanlar ise ülkenin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu