A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Kamboçya Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Kamboçya, resmi adı ile Kamboçya Krallığı, tarihte Khmer İmparatorluğu olarak geçmektedir. Ülke kuzeydoğuda Laos, kuzeybatıda Tayland ve doğuda Vietnam ile komşu olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkenin güneybatı kıyıları ise Tayland Körfezi’nde yer almaktadır. Kamboçya’nın başkenti ve en büyük şehri Phnom Penh’dir. Ülkenin resmi dili Kmerce, resmi para birimi ise rieldir. Ülke üniter parlamenter monarşi ile yönetilmektedir.

Kamboçya’nın Nüfusu

Kamboçya nüfusu 2020 yılı verilerine göre 15.288.489 kişidir. Kamboçya tüm dünya nüfus sıralamasında 70. sırada yer almaktadır. Kamboçya nüfusunun % 95’inin inandığı din Budizm’dir. Kamboçya’nın yüzölçümü ise 181.035 kilometre karedir. Kamboçya halkı ülke ekonomisinin kötü olmasından dolayı oldukça fakir durumdadır. Nüfusun büyük kısmının geçim kaynağı tarım ve tekstil olmaktadır. Ülkede turizm ise son yıllarda gelişme göstermeye başlamıştır.

Kamboçya’nın Tarihi

Kamboçya tarihi Angkor krallığı ile başlamıştır. Bu dönemin en büyük tarihi yapısı ise Angkor Tapınağıdır. 1863 ile 1953 yılları arasında ülke Fransız kolonisi olmuştur. 1941 ile 1945 yılları arasında ise bölgede Japon İmparatorluğu bulunmuştur. 1975 ile 1979 yılları arasında Çin destekli Kızıl Khmerler ülkede hâkim olmuştur. Bu dönemde bütün ülke halkı çok ağır koşullarda yaşayıp, çalışmıştır. Çalışmayanlar ve muhalefet edenler ise Ortaçağ işkenceleri ile öldürülmüşlerdir. Tarihi verilere göre bu dönemde ölen Kamboçyalıların sayısı 3,3 milyon olmuştur. 1979 yılından sonra ise ülkeyi Vietnamlılar işgal etmiştir. 1998 yılında ise ülke bağımsızlığını kazanmıştır.

Kamboçya’nın Bayrağının Anlamı

Kamboçya’nın bayrağının anlamı ülke geçmişinden izleri taşımaktadır. Kamboçya bayrağı ülkedeki dinleri temsil etmek üzere tasarlanmıştır. Milli bayrak üzerinde yer alan şekiller aynı zamanda siyasi anlamları da barındırmaktadır. Bayrak mavi, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Kamboçya bayrağının üzerinde yer alan beyaz renkli bina, tarihi Angkor – Wat tapınağını temsil etmektedir. Milli bayrağın üzerinde bulunan mavi renkler alt ve üst kısımlarda, yatay bir şekilde yer almaktadır. Bayrağın tam ortasında ise kırmızı bir zemin yer almaktadır. Kamboçya milli bayrağının temsil ettiği özellikler ise şunlardır;

  • Kamboçya mili bayrağı üzerinde yer alan beyaz renkli tapınak, Budistler tarafından son derece önemli olan bir tapınağı temsil etmektedir.
  • Bayrak üzerinde bulunan kırmızı renkli alan ise Kamboçya’nın milli mücadelelerini simgelemektedir.
  • Kamboçya bayrağında yer alan mavi bölgeler ise barışı ve devlet yapısını temsil etmektedirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu