Araştırma

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi 2018 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır. Kahramanmaraş ilinde bulunan İstiklal üniversitesi, ismini de bulunduğu şehirden almıştır. Yeni açılan devlet üniversitesi, profesyonel akademik kadrosu ile birçok alanda öğrenci yetiştirmeye alenen başlamıştır.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, yeni açılmış bir eğitim öğretim kurumu olsa da birçok bölüm de ve farklı alanlarda öğrenci yetiştirmeye de başlamıştır. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nde 4 tane fakülte bulunmaktadır. Aynı zamanda 3 tane meslek yüksek okulu ve 2 tane enstitüyü de içerisinde bulunduran bu okul, devam eden öğrencilerinin Üniversite’nin sağlamış olduğu bütün imkanlardan yararlanmasına da olanak sağlamaktadır.

  • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Elbistan Mühendislik Fakültesi
  • Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
  • Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü
  • Kızılırmak Meslek Yüksekokulu
  • Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Çerkeş Meslek Yüksekokulu
  • Yapraklı Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin Sağladığı İmkanlar

Barınma: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesine dışardan geldiyseniz, devletin yurdu olan KYK’YA başvurmanız mümkün olacaktır. Ancak bu yurtlardan da geri dönüş alamadıysanız, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesinde okuyanlar, üniversitenin yakın çevresinde bulunan birçok apart ve yurt imkanlarından yararlanabilmektedirler. Aynı zamanda Kahramanmaraş’ta öğrenciler için özel düzenlenen kiralık evler de yer almaktadır. Siz bu yerleri detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra, gelmeden önce telefon ederek uygun fiyatlara kendinize kalacak yer ayarlayabilirsiniz.

Yemekhane: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nde bütün öğrencilerin faydalanabileceği bir yemekhane yer almaktadır. Okulun yemekhanesi oldukça uygun fiyatlı ve hemen hemen bütün öğrencilerin yararlanabileceği fiyatlara sahiptir. Siz de Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi öğrencisiyseniz, gerekli ATM’lerden okul kartınıza dilediğiniz miktarda para yükleyebilir ve yemeğinizi yiyebilirsiniz. Okul yemekhanesindeki yemekler, aylık olarak okulun kendi sitesinde paylaşılmaktadır. Okulda her gün farklı yemek vardır.

Sosyal Faaliyetler: Eğer Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi öğrencisiyseniz, bölümünüzün topluluğuna katılmanız, çeşitli faaliyetler yararlanmanıza ve alanınızda kendinizi geliştirmenize de katkı sağlayacaktır. Bu topluluklara katılmak için ise, herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yalnızca topluluk başkanıyla iletişime geçmeniz, bu topluluklara katılmanız ve okulda çevre sahibi olabilmeniz için yeterlidir.

4 Yıllık Bölümler

Üniversite AdıBölümPuan TürüGenel KontejanTaban PuanSıralama
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİLaborant ve Veteriner Sağlık (2)TYT40247,17891914472
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİLaborant ve Veteriner Sağlık (İÖ)TYT30228,567211157943
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİElektrik (2)TYT30212,103651391885
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİMakine (2)TYT40204,861511499546
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİİnşaat Teknolojisi (2)TYT30191,940901685944
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (2)TYT45
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİElektronik Teknolojisi (2)TYT30
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (2)TYT30
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (2)TYT30
KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİOtomotiv Teknolojisi (2)TYT30
image 21

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu