Atasözleri

İşten Artmaz Dişten Artar Atasözünün Anlamı Nedir?

İşten Artmaz Dişten Artar Atasözünün Anlamı Nedir?

Tutumlu para harcama atasözü olarak bilinen işten artmaz dişten artar sözü günümüzde hala kullanılır. Tutumlu para harcamanın önemini vurgulayan bir atasözüdür. İşten artmaz dişten artar atasözü günümüzde sık sık kullanılır. İnsanların ne kadar çok çalışırlar ise çalışsınlar tutumlu olmadıkları zaman birikim yapamayacaklarını söylemek için kullanılan bir atasözüdür. İşten artmaz dişten artar atasözü ile anlatılmak istenen çalışmanın tek başına para getirmeyeceğidir.

Çalışarak para kazanmak isteyen kişilerin kazançlarını da biriktirmeleri gerekir. Tutumlu olmak önemli bir konudur bunu anlatmak için de işten artmaz dişten artar sözü kullanılır. Kişiler birikim yapabilmek için işlerinden değil kendilerinden verirler ve bu şekilde de birikim yapmaları oldukça zordur.

İşten Artmaz Dişten Artar Ne Demek?

İşten artmaz dişten artar atasözünün anlamı tüm birikimin harcanmaması gerektiğidir. Eli bol olmak ve para harcamaktan çekinmemek kötü bir özellik değildir. Ancak kişilerin para harcarken tutumlu davranmaları tavsiye edilir. Tüm birikimini ve gelirini gereksiz şeylere harcayan kişilerin ellerinde hiçbir şey kalmayacağı söylenir. Günümüzde nadir de olsa kullanılmaya devam eden bu atasözü hala halk arasında bilinen bir sözdür.

Kendinden ve harcamalarından kısan insanların birikim yapabileceği bu söz ile anlatılır. Tüm kazancın harcanması ve birikim yapılmaması işten artmaz dişten artar sözü ile anlatılmak istenir. Eğer bir kişi eline geçen tüm parayı harcıyor ise bu durumda eşrafı tarafından ona işten artmaz dişten artar diyebilir.

Paranın Tutumlu Kullanılması Gerektiğini Söyleyen Atasözü Hangisidir?

Tutumlu olmaya anlatan atasözleri arasında işten artmaz dişten artar sözü vardır. Atalarımız tarafından söylenen bu söz, insanların birikim yapmalarının zor olduğunu anlatmak için kullanılır. Genel bir tavsiye içeren bu atasözü günümüzde özellikle yaşı büyük kimseler tarafından kullanılmaya devam eder.

İşten artmaz dişten artar sözü ile anlatılmak istenen temel düşünce, harcama yaparak birikim yapılamayacağıdır. İşten artmaz dişten artar denilen kişilerin birikim yapmakta zorlandığı bilinmekte ve bu neden ile de bu atasözü ile durumları anlatılmaktadır. Rahat bir yaşam sürmek için kişilerin birikim yapmaları tavsiye edilir.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu