Araştırma

İstanbul Galata Üniversitesi

İstanbul Galata Üniversitesi 2019 yılında Resmi Gazetede yayınlanan kanun uyarınca resmi olarak kurulmuştur. Henüz yeni sayılabilecek kurulum süreci tamamlanmayan üniversitenin hazır halde bulunan ve tek bir binadan oluşan bir adet kampüsü vardır. Bu kampüs 144 yıllık tarihi bir binadan oluşuyor olmakla birlikte binanın tarihçesi Cumhuriyet öncesine kadar dayanarak pek çok farklı restorasyon sürecinden geçmiştir. 2020 yılında akademik hayata giriş yapan üniversitenin kuruluş süreci de 2010 yılına kadar dayanmaktadır ve bazı aksiliklerden dolayı ertelenmiştir. Bu kapsamda İstanbul Galata Üniversitesinde okuyanlar henüz mezun olamamıştır ve üniversite ilk mezunlarını veremeyecek kadar yenidir.

İstanbul Galata Üniversitesi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

Henüz yeni kuruluş aşamasına girmiş olmasına karşın üniversite tarafından sağlanan pek çok ayrıcalık bulunmaktadır. İstanbul Galata Üniversitesi bünyesinde bulunan fakülteler şu şekildedir:

  • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Spor Bilimleri Fakültesi

Fakültelerine ek olarak üniversite bünyesinde bir adet meslek yüksekokulu da bulunmaktadır. Tüm bu bileşenler ile İstanbul Galata Üniversitesinde okuyanlar 12 farklı programa kayıt yaptırabilmektedir.

İstanbul Galata Üniversitesinin Sağladığı İmkanlar

Üniversitenin kuruluş aşaması henüz tamamlanmamış olmakla birlikte üniversite binasının konumu itibariyle pek çok ayrıcalığa sahip olunması mümkün olmaktadır. Şehrin tam ortasında ve kadim bir yerleşim yerinde bulunan tek yapılık kampüse sahip olan üniversitenin öğrencilerine sağladığı bazı özel imkanlar bulunmaktadır.

Barınma: Üniversite son derece merkezi bir alanda olduğundan ulaşımı son derece kolaydır. Bu kapsamda çevresinde ve yakınlarında öğrencilerin kullanımına uygun her çeşitten ve fiyattan yurt ve benzeri alanlar bulunmaktadır.

Yeme-İçme: Tek bir yapıya sahip olmasına karşın üniversitenin çevresinde oldukça geniş bir yeme içme alanı bulunur. Turistik bir alanda bulunuyor olmasından dolayı her çeşit yemek öğrenciler tarafından üniversite bünyesinde erişim sağlanmaya uygundur.

Burslar: Üniversite öğrencilerine başarılarına göre ve tercihlerine göre burs imkanları tanımaktadır. %25, %50 ve %100 oranında olan bu burs imkanlarından faydalanmak ise son derece basittir. Üniversite bünyesinde ÖSYM giriş bursu adı verilen burs seçeneği de öğrencilere ayrıca sunulmaktadır.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim-5.png

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu