Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

İntibah – Namık Kemal

Konu

Batı hayranı olan Ali Bey’in düşkün bir kadına âşık olması ve bu sebeple kötü durumlara düşmesi konu edilmektedir. Ali Bey’in yanlış yaşayışı ve yanlış kadına âşık olması kendisini yıkıma götürecektir.

Özet

İyi bir eğitim görmüş olan romanın kahramanı Ali Bey, bir gezi esnasında Mahpeyker isimli bir kadına denk gelir ve ona âşık olur. Ancak Mahpeyker hafifmeşrep bir kadındır. Fakat ilk başlarda Ali Bey bunun üzerinde pek durmaz ve Mahpeyker ile olan eğlencesine devam eder. Ali Bey’in annesi de oğlunu bu kadından kurtarmak için Dilaşup isimli bir kızı evlerine cariye olarak alır ve onun oğluyla evlenmesini ister. Zamanla Ali Bey de Dilaşup ile ilgilenmeye başlar ve Mahpeyker’den soğur. Fakat bu durumu yani reddedilmeyi kendisine yediremeyen Mahpeyker bir plan yapar ve Dilaşup’a iftirada bulunur. Ali Bey ise Dilaşup’u evden uzaklaştırmasına rağmen Mahpeyker’e dönmez. Bu durumda daha da öfklenen Mahpeyker bir plan daha yapar ve bu plan sonucunda Ali Bey’in ölmesini kararlaştırır. Bunun için de birisiyle anlaşır. Mahpeyker, Ali Bey’in gelmesi için bir bağ evi bularak oraya Dilaşup’u götürür. Fakat Ali Bey’in paltosunu giyen Dilaşup tutulan kişi tarafından Ali Bey sanılarak öldürülür. Durumun açığa çıkması üzerine Ali Bey de intikam için Mahpeyker’i öldürür. Romanın sonunda hapse giren Ali Bey burada üzüntüsünden yaşamını kaybeder.

Ana Fikir

Yanlış Batılılaşma ve yanlış kimselere duyulan aşk kişinin sonunu getirir.

Romandaki Karakterler

Ali B ey: Romandaki ana karakterdir. Zengin bir ailenin çocuğudur, babası erken yaşlarda vefat etmiştir. Batı hayranlığı duyar ve her zaman eğlenceyi yaşamının merkezine koyar.

Mahpeyker: Hafifmeşrep bir kadındır. Kendi hırsları için her şeyi yapabilir.

Dilaşup: Güzel ve aklı başında bir genç kadındır. Ali Bey’i Mahpeyker’den kurtarmak için cariye olarak satın alınmıştır.

Yazar Hakkında

Namık Kemal 1840 yılında doğmuş ve 1888 yılında vefat etmiştir. Jön Türkler hareketinin öncüsüdür. Yazdıklarında yoğun bir vatan sevgisi görülür. Roman, şiir, deneme gibi çok farklı alanlarda eser vermiştir. Yazarın İntibah romanı ilk gerçekçi aşk öyküsü olarak kabul edilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu