Sosyal Bilgilerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

İnsanlar Yerler ve Çevreler

İnsanlar Yerler ve Çevreler adlı bu yazımızı okuduktan sonra Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına eksiklerimizi bize bildirmenizi ayrıca İnsanlar Yerler ve Çevreler adlı yazımıza eklenmesini istediğiniz konuları bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

İnsanlar Yerler ve Çevreler

Yön Bulmak

Bir yeri bulmak ya da nerede olduğunu tarif edebilmek için yönlerden yararlanırız. Yön, herhangi bir yerin bilinen başka yerlere göre nerede olduğunu belirtir. Yönlerin belirlenmesinde güneşin doğuşu ve batışı dikkate alınır. Güneş’in doğduğu taraf doğuyu, battığı taraf batıyı gösterir. Bunları dik kesen yönler, kuzeyi ve güneyi gösterir. Bunlar ana yönlerdir. Belirtmek istediğimiz herhangi bir yer, her zaman ana yönlerle gösterilemez. Bu durumda ara yönlerden yararlanılır. Ara yönler, ana yönlerin arasındaki açının tam ortadan bölünmesiyle belirlenir. Bunların adları, ana yönlerin adlarının birleştirilmesiyle ifade edilir. Buna göre kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatı olmak üzere dört ara yön vardır.

Yön Bulma yöntemleri

GÜNEŞİN KONUMUNA GÖRE YÖN BULMA

Yönümüzü Güneş’ten yararlanarak bulabiliriz. Bunun için sabahleyin ayakta durup sağ kolumuz Güneş’in doğduğu yönü gösterecek şekilde kollarımızı açmamız yeterlidir. Bu durumda sağ kolumuz doğu, sol kolumuz batı yönünü gösterir. Yüzümüzü döndüğümüz taraf kuzey, arkamız ise güneydir.

ÇUBUK İLE YÖN BULMA

Güneşli bir günde düz bir çubuk ile de yön bulabiliriz. Çubuk yöntemine göre güneşli bir günde yere dikilen çubuğun gölgesi izlenir. Öğle vaktinde çubuğun gölge boyu en kısa seviyesindedir. Çubuğun gölgesinin en kısa olduğu öğle vaktinde gösterdiği yön kuzeydir. Kuzeyi bulduğumuz zaman diğer yön- leri de kolaylıkla bulabiliriz.

CAMİ MİNARELERİNE BAKARAK YÖN BULMA:

Minarelerde şerefe kapıları GÜNEYE bakar.

MEZAR TAŞLARINA GÖRE YÖN BULMA:

Müslüman mezarlarında baş taraf BATIYI, ayaklar DOĞUYU, yüz ise GÜNEYİ gösterir. Hristiyan mezar taşları DOĞUYU gösterir.

YOSUNLARDAN YARARLANMA

Ülkemizde ağaçların, taşların kuzey tarafı fazla güneş ışığı görmediği için daha nemli olur. Bu nemli bölümlerde yosunlar oluşur. Ağaç ve taşların yosunlu tarafı bize kuzeyi gösterir.

PUSULA İLE YÖN BULMA

Yönleri belirlemenin en doğru ve kolay yöntemi, pusula kullanmaktır. Pusula; saate benzeyen, üzerinde hareketli bir ibre bulunan araçtır. Bu ibrenin koyu renkli ucu daima kuzeyi gösterir.

KUTUP YILDIZINDAN FAYDALANARAK YÖN BULMA

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz KUZEY, arkamız GÜNEY yönünü gösterir. Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur: Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesi’nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümesi’nin de 1. yıldızıdır.

SAAT İLE YÖN BULMA:

Güneşli bir günde mekanik saat yardımıyla (akrep ve yelkovanlı saatler) yön bulunabilir. Saatin akrebi Güneşe döndürülür. Saatin 12 rakamı ile akrebin oluşturduğu açının açıortayı GÜNEY – KUZEY hattıdır. Güneş tarafı GÜNEY yönünü gösterir.

KARINCA YUVALARI İLE YÖN BULMA:

Doğada gezerken karşımıza çıkabilecek karınca yuvaları da yönleri bulmamızda bize yardımcı olabilir. Karınca yuvalarının ağzında küçük bir toprak yığını vardır. Karıncaların yer altından çıkardıkları bu toprak yığının büyük bölümü yuva girişinin kuzeyinde yer alır. Yuvanın ağzı ise güney yönüne bakar.

GPS TEKNOLOJİSİ

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren yön bildirme cihazları ile tam olarak nerede olduğumuzu söyleyebiliriz. GPS (Küresel Yön Bulma Sistemi) adı verilen ve elde taşınabilen alet (navigasyon aleti) yardımı ile alıcı, uzaydaki uydulardan sinyaller almaktadır. Bu sinyaller bulunduğumuz yeri veya gideceğimiz yeri bulmamızı sağlar.

KROKİ

Kroki yaşadığımız yeri kolayca tanımamızı ve adresleri kolayca bulmamızı sağlar. Krokide geometrik şekiller, semboller ve çizgiler kullanabiliriz. Kroki çizerken çizeceğimiz alanı tıpkı bir kuş gibi tepeden gördüğümüzü hayal ederiz. Bu bakış açısına kuş bakışı denir. Kroki bir yerin kuş bakışı görünüşünün kabataslak küçültülerek kağıt üzerine çizilmesiyle elde edilir.”

Krokide herkes tarafından bilinen caddelere, sokaklara, önemli yapılara ve doğal varlıklara yer verilir. Krokide göstereceğimiz yapılar ve doğal varlıkları ifade etmek için semboller kullanabiliriz. Bu sembollerin ne anlama geldiğini işaretler bölümünde açıklayabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

fen-bilimleri-konu-anlatimlari

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu