İnsan Hakları Haftası (10 Aralık)

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
İnsan Hakları Haftası

İnsan Hakları Haftası (10 Aralık)

İnsanlar, eskiden büyük acılar yaşadılar. Köle gibi çalıştırıldılar. Aç bırakıldılar. Sürüldüler, işkence gördüler, öldüler ya da sakat kaldılar.Dünyanın birçok yerinde halâ acı çeken insanlar var.

Birçok ulus bir araya gelerek bu gidişe son vermek amacıyla 24 Ekim 1944’te Birleşmiş Milletler Örgütü’nü kurdular. Örgüt, insanların barış içinde, insanca yaşamasını istiyordu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İnsan Hakları Komisyonu kuruldu.

10 Aralık 1948’de ise insanlara birçok hak tanıyan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi kabul edildi. Birçok ülke, bu bildiri ile sevgi ve barış içinde yaşamayı uygun gördüler. Türkiye, 1949’da bu antlaşmayı imzalamış, insan haklarına saygılı olmaya söz vermiştir.

İnsanlar dünyaya eşit gelirler. Dili, rengi, inancı, ulusu ne olursa olsun aynı haklara sahiptirler. Barış içinde, insanca yaşamalarından doğal başka ne olabilir ki?

İnsan Hakları Haftası İle İlgili Özlü Sözler
İnsan Hakları Haftası İle İlgili Şiirler
İnsan Hakları Haftası İle İlgili Fıkra
İnsan Hakları Haftası İle İlgili Şarkı

İLGİLİ YAZILAR

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı DYK Kurs Planı
Araştırma
Editör

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı DYK Kurs Planı 2021-2022

Ana Başlıklar;9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı DYK Kurs Planı 2021-2022Kurs Planları Nasıl Hazırlanırİlginizi Çekebilecek Konuları 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı DYK Kurs Planı