Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nün Amacı

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümünün amacı, ilköğretimin ikinci basamağında bulunan öğrencilere matematik konusunda eğitim verecek öğretmenleri yetiştirmektir.
 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Programında Okutulan Dersler

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümünde, analiz, analitik geometri, soyut matematik, cebir, diferansiyel denklemler, soyut cebir, sayılar teorisi, diferansiyel geometri, nümerik analiz, real analiz, kompleks fonksiyonlar teorisi gibi dersler okutulur. Ayrıca program boyunca tüm öğretmenlik bölümlerinde olduğu gibi , eğitim psikolojisi değerlendirme ve rehberlik, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.
 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü için Gereken Nitelikler

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümünde okumak isteyen öğrencilerin, üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip, özellikle matematiğe ilgili ve bu alanda başarılı, kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da matematik öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilere “İlköğretim Matematik Öğretmeni” unvanı verilir. İlköğretim matematik öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

İlköğretim matematik öğretmenleri resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışma olanağına sahiptirler.

Matematik Öğretmeni İncelemeleri – İyi Bir Matematik Öğretmeni  Nedir?

Matematik öğretimi ile bilgisayar teknolojisi arasındaki bağlantı nedir? Matematik, yalnızca hesap makineleri kullanılarak öğretilebilecek bir konu değildir. Küçük bir çocuğa matematik öğretmek, farklı matematik terimlerini ve bunların anlamlarını basit İngilizce ile açıklayabilmek gibi ek yardım gerektirir. 

Etkili öğretim için gerekli tüm araçlara sahip olduğu için bir bilgisayarın kullanımı bu sürece yardımcı olur. Aynı zamanda öğretmenin çekici bir öğrenme ortamı yaratmasına ve manipüle etmesine izin verir. İnternet, matematik dersleriyle ilgili zengin bir bilgi kaynağıdır.

matematik öğretimi
i̇lköğretim matematik öğretmenliği bölümü

Okurları, farklı sağlayıcılardan matematik derslerini nasıl seçecekleri için aydınlatmak için yazılmış çok makale var.Matematik dersi ya ev tabanlı öğretmenlerden ya da mesleki niteliklere sahip öğretmenlerden gelebilir. 

Ev tabanlı olanlar çoğunlukla matematiğin doğru şekilde nasıl öğretileceğine dair ayrıntılı talimatlar veren e-kitap biçiminde bulunur.

 Anlaşılması kolay talimatlar sağlarlar ve kullanımı hızlı ve kolaydır. Dersleri yazdırabilir ve istedikleri zaman pratik yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, çevrimiçi bir matematik öğretmeni seçmenin bazı dezavantajları vardır. 

Hizmet sağlayıcının tecrübeli olup olmadıkları ve farklı çocukların sorunlarıyla başa çıkmak için ne kadar donanımlı oldukları konusunda çok dikkatli olunmalıdır. 

İnsanların öğretmenleri derecelendirebileceği ve geri bildirim bırakabileceği bir platform sağlamaya adanmış bazı web siteleri vardır.

 Bu geri bildirimler, kişiye öğretmenin yetenekleri hakkında adil bir fikir verebileceği için çok yardımcı olabilir. Dahası, bu web siteleri aynı zamanda yetenek ve deneyimlerine göre farklı öğretmenler arasında bir karşılaştırma gösterir. Bu, kişinin kendisi için en iyi matematik öğretmenini almasını sağlayacaktır.

Birçok matematik dersi hizmeti, çok çeşitli matematik müfredatı ve öğretim stilleri sunar. Bu nedenle, ihtiyaçlarına en uygun olanı kolayca seçebilir. 

Dahası, matematik öğretmenleri günümüzde matematik öğretmenlerinden daha fazlasıdır.

Ayrıca size pratik matematik ödevlerinde yardımcı olabilir, matematik kavramlarını anlamanıza yardımcı olabilir, matematik kavramlarını netleştirmenize ve notlarınızı geliştirmenize yardımcı olabilirler. 

Birçok matematik öğretmeni, matematik testine hazırlanmanıza bile yardımcı olabilir. Böylece, öğrenmenizi en üst düzeye çıkarabilecek ve matematik testini geçme şansınızı artırabileceksiniz.

Çoğu matematik dersi hizmeti, müşterilerinin günün herhangi bir saatinde ve her durumda derslerine erişmesine izin verir. Örneğin, sınav sırasında çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız, o zaman giriş yapıp derslerinizi internet üzerinden alabilirsiniz. 

Bu tesis aynı zamanda birçok matematik dersi merkezi tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle, sınav programınızdan önce bir matematik dersi alıyorsanız, kısa sürede bir matematik öğretmeni bulma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Matematik dersi hizmetlerinin bir diğer önemli avantajı, size en iyi matematik öğretmenini seçmeniz için çok çeşitli seçenekler sunabilmeleridir. Cebir, matematik, istatistik ve diğerleri gibi matematiğin farklı yönlerinde uzmanlaşmış çeşitli öğretmenler vardır. 

Bu nedenle, deneyimli bir öğretmen istiyorsanız, doğrudan öğretmenle konuşabilir ve ihtiyaçlarınıza göre birini seçebilirsiniz. 

Öte yandan, matematik problemlerinize hızlı bir çözüm arıyorsanız, matematik problemlerinize anında çözümler sunan bir matematik öğretmeni seçebilirsiniz.

Matematik dersi hizmetlerinin dezavantajı, öğrencilerin bazen matematiğe ilgisiz kalmaları ve daha az öğrenmeye ya da hiç öğrenmeme eğiliminde olmalarıdır.

 Matematik dersi, uygun odaklanma ve dikkatle yürütülmelidir. Öğretmen ve öğrenci arasında açık ve etkili bir iletişim olmalıdır. 

Eğitmen, öğrencinin aktivitelerine ve sınıf sırasında öğrencinin davranışına dikkat etmelidir. Öğrencinin matematiğe ilgi göstermemesi durumunda, daha nitelikli başka bir öğretmenden yardım almak akıllıca olacaktır.

Matematik öğretiminin çok ilginç ve tatmin edici olabileceği söylenebilir. Ancak başarılı olmak için doğru araştırma ve ödev yapmak gerekiyor. 

Öğretmenler, öğrencilerin matematik performanslarını geliştirmelerine ve dolayısıyla notlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek değerli bir hizmet sağlamalıdır. 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

Derece Hizmet yılı Aylık Net Maaş:

1/4 27 4651 TL – 1/3 26 4650 TL – 1/2 25 4641 TL – 1/1 24 4625 TL

2/3 23 4537 TL – 2/2 22 4531 TL – 2/1 21 4521 TL

3/3 20 4461 TL – 3/2 19 4434 TL – 3/1 18 4427 TL

4/3 17 4374 TL – 4/2 16 4369 TL – 4/1 15 4363 TL

5/3 14 4202 TL – 5/2 13 4198 TL – 5/1 12 4193 TL

6/3 11 4151 TL – 6/2 10 4143 TL – 6/1 9 4139 TL

7/3 8 4106 TL – 7/2 7 4104 TL – 7/1 6 4098 TL

8/3 5 4091 TL – 8/2 4 4086 TL – 8/1 3 4085 TL

9/3 2 3988 TL – 9/2 1 3983 TL – 9/1 0 3980 TL

2019 – 2020 YILINDA YENİ ATANAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN MAAŞI
2019 yılı içerisinde atanacak olan ve sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerin maaşları 3 bin lira civarında olacak. Yeni yıla 65 bin yeni öğretmen ile girecek olan MEB’de bu sayının 80 bine yaklaşması bekleniyor. Sözleşmeli öğretmenlerin maaşı ise sözleşme ücreti ile toplu sözleşmede memura verilen oranlar doğrultusunda yapılacak zam ile birlikte;
2019 yılı ilk altı ay sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.536,46 TL
2019 yılı ikinci altı ay sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.696,89 TL

DİKKAT!; Bu tutar bekar, sendikasız ve ilksan, BES gibi herhangi bir kesintisi olmayan öğretmenler içindir ve enflasyon farkı eklenmemiştir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu