Önemli Günler ve Haftalar

İlköğretim Haftasıyla İlgili Anı

İlköğretim Haftasıyla İlgili Anı

 

OKUL YILLARIM

Çocukluk yıllarımla ilgili olarak, okula nasıl gittiğimi anımsıyorum. Bu konuda annemle babam arasında anlaşmazlık vardı. Annem, mahalle mektebine, babam ise yeni açılan Şemsi Efendi’nin okuluna gitmemi istiyordu. En sonunda babam, işi ustaca yoluna koydu. Önce mahalle mektebine başladım. Böylece önemini  isteği yerine geldi. Daha sonra mahalle mektebinden ayrıldım. Şemsi Efendi’nin okuluna yazıldım.

Az zaman sonra babam yaşamını yitirdi. Annemle birlikte dayımın yanına yerleştik. Dayım köyde yaşıyordu. Ben de bu yaşama karıştım.

O, bana iş veriyor, ben de bunları yapıyordum. Başlıca işim tarla bekçiliğiydi. Kardeşimle birlikte bakla tarlasının ortasında oturduğumuzu ve kargaları kovaladığımızı unutamam.

Bir süre sonra annem, okulsuz kaldığım için üzülmeye başladı. Sonunda Selânik’te bulunan teyzemin yanına gitmem uygun bulundu. Anneme askerî okula gitmek istediğimi söyledim. Razı olmadı. Sınav zamanı gelince, önce sezdirmeden bu okulun sınavına girdim ve kazandım.

Okulda en çok sevdiğim ders, matematik dersiydi.

Az zamanda çok şey öğrendim. Öğretmenlerim, beni çok seviyorlardı. Benim en çok sevdiğim ve beni de en çok seven öğretmenimin adı Mustafa’ ydı. Bu öğretmenim bir gün bana:

— Oğlum, senin adın da Mustafa, benimki de Mustafa… dedi. Bu böyle olmayacak. Karışıklığı önlememiz gerek. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.

O andan sonra adım Mustafa Kemal oldu.

Mustafa Kemal ATATÜRK Atatürk

⇒ İlköğretim Haftası İle İlgili Diğer Yazılarımız İçin » İlköğretim Haftası « Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu