Önemli Günler ve Haftalar

İlköğretim Haftası

İlköğretim Haftası

Eylül ayında İlköğretim okulları açılır. Okulumuzun açıldığı haftayı ilköğretim haftası olarak kutlarız.

İlköğretim haftasında törenler yapılır. İlköğretimin amacını ve önemini anlatan konuşmalar yapılır. Konu ile ilgili şiirler okunur. Halk oyunları ve rondlar oynanır. Televizyon ve gazetelerde ilköğretimle ilgili haberler yayınlanır. İlköğretim haftası, yurdumuzun her yerinde büyük bir coşkuyla kutlanır.

İlköğretim kurumlarındaki öğretime İlköğretim denir. İlköğretim 6-14 yaş grubundaki çocuklar için zorunludur.

İlköğretimle temel bilgi ve beceriler kazanırız. Güzel ve yararlı davranışlar, alışkanlıklar ediniriz. Yurdunu ve ulusunu seven insanlar olarak yetişiriz. Okuldan sonraki yaşama hazırlanırız.

İlköğretim bize okumanın, öğrenmenin yolunu açar. Okuma yazma bilmeyenler pek çok konuda güçlük çekerler. Başarılı olamazlar.

Okuma yazma bilmeyenlerin çok olduğu ülkeler geri kalır. Büyük Atatürk, bunları bildiği için bütün yurtta eğitim seferberliğini başlattı. Herkesin okumayı, yazmayı öğrenmesini istedi. O günden bugüne kadar pek çok okul yapıldı. Okuma yazma bilmeyenler için kurslar açıldı.

Büyüklerimiz, “Bilenle bilmeyen bir olmaz.” demişler. Okuyan  insan çok şey öğrenir, çok şey bilir. Bilgili insanlar da başarılı olurlar.

Bizler de başarılı, yararlı, sevilen insanlar olmak  istiyoruz. Okula gidiyoruz. Çok çalışıyoruz. Çünkü büyüklerimizi, yurdumuzu çok seviyoruz!

İlköğretim Haftası İle İlgili Özlü Sözler

İlköğretim Haftası İle İlgili Bilmeceler

İlköğretim Haftası İle İlgili Şiirler

İlköğretim Haftası Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

İlköğretim Haftasıyla İlgili Anı

İlköğretim Haftası İle İlgili Şarkılar

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu