Kimdir

İlk Dünya Güzelimiz Halis Ece Kimdir?

İlk dünya güzelimiz Halis Ece’nin tam isimi Keriman Halis Ece’dir. Halis Ece hızır adı verilmiş olan yangın söndürme aletlerinin mümessili olan Tevfik Halis Bey’in ve Ferhunde hanımın altı çocuğundan birisi olarak dünyaya gelmiştir. 16 Şubat 1009 13 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Eğitimini Feyziati, yani şu anki adı ile Boğaziçi olarak bilinen lisede yapmıştır. Halis Ece’nin amcası ise ünlü operet bestecilerinden biri olan Muhlis Sabahattin Ezgi’dir. Yine halası ise ünlü kadın bestekarımız olan Neveser Kökdeş’tir.

İlk Dünya Güzelimiz Halis Ece Kimdir?

Halis Ece bir süre sonra ilk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yaptı bu evliliğinden Sezai Biltin Sanus isimli oğlu ve Ece Sanus isimli kızı dünyaya gözlerini açtı. İkinci evliliğini ise ünlü tüccarlardan birisi olan Hasip Tamer bey ile yaptı ve bu evliliğinin ardından Cenk Tamer isimli oğlu dünyaya geldi. Keriman Halis çok iyi bir şekilde piyano çalabiliyordu. Bu yeteneğinin yanı sıra da oldukça iyi yemekler yapabilen ve dikiş işinde iyi olan Ece Fransızcayı da ana dili gibi konuşurdu.

Mustafa Kemal Atatürk yarışma sonrasında Keriman Halis’e çekmiş olduğu kutlama telgrafında, kendisini kraliçe anlamını nitelendirilen Ece ünvanını verdi. Bu telgraftan sonra 1934 yılında çıkmış olan soyadı kanunu ile Keriman Halis Ece soyadını kendine aldı

İlk Dünya Güzelimiz Halis Ece’nin Kariyeri

Halis Ece’nin Belçika kapsamında kazanmış olduğu yarışmanın Türkçe ismi Uluslararası Güzellik Zerafet Yarışmasıydı. Bu yarışma o dönemin en prestijli güzellik yarışmalarından birisiydi. En eski organizasyonlardan birisi olan bu güzellik yarışması bütün ülkeler kapsamında saygı görüyordu. Yarışma diğer bir isim ile kainat güzellik yarışması ve Dünya güzellik yarışması olarak da adlandırılıyordu. Bu yarışmada birinci olan kişiler hem dünya güzeli hem zerafet güzeli hem de kainat güzeli ünvanları ile anlamlandırılıyordu. Bu dallar kapsamında Türkiye’nin bir tek birincisi Keriman Halis olarak bilinmektedir. Keriman Halis’in bu yarışmada birinci olması genç cumhuriyet içinde oldukça önemli ve anlamlıydı. Keriman Halis 1932 yılında Türkiye’de dördüncüsü düzenlenmiş olan güzellik yarışmasını kazanarak, Belçika’ya gitti. O güne kadar hiç kimse Türkiye güzeli derecesi almamıştı. Keriman Halis bu ödülü aldıktan hemen sonra vatana döndüğünde Sirkeci Garı içerisinde halk tarafından kraliçeler gibi karşılandığını şu şekilde anlatıyor;

“ En son kısımda Almanya güzeli ve ben kaldık. Ben kırmızı bir tuvalet giymiştim ve yakasına da bembeyaz bir kurdele takmıştım. Jüri başkanı hemen elindeki zarfı açtı. Ben o an heyecandan bayılabilirdim. Zarfın açılmasından hemen sonra bütün tiyatro salonu “Yaşasın miss Türkiye!” sesleriyle yankılandı.”

Keriman Halis Ece yarışma sırasında ve sonrasında yapılan tezahüratlara Türk bayrağı bulunmaması nedeni ile cevap vermemiş ve bunun ardından metrelerce bir atlas bulunarak bayrak tam orada yapılmıştır. Balkondan dalgalandırılan bayrak izleyicileri  gösterildikten hemen sonra Halis Ece kendisini görmeye gelen halkı selam ve saygıyla selamlamıştır.

Keriman Halis Ece’nin yıllar boyunca konuşulmuş olan hikayesi ve ünü Japonya’yı da etkisi altına almıştır. Japonya’daki okullarda hem lisans eğitimi hem de temel eğitim kitaplarında Keriman Halis’in olayı isimli bir konu yer almaktadır.

İlk Dünya Güzelimiz Halis Ece’nin Ölümü

28 Ocak 2012 tarihinde Bebek’teki kızının evinde yaşayan Keriman Halis Ece yaşadığı kalp yetmezliği sebebi nedeniyle yaşamını yitirdi. 30 Ocak pazartesi tarihinde İstanbul’da yapılacak olan bir törenin ardından toprağa verildi. İlk dünya güzelimiz Halis Ece’yi sevenleri cenazesinde de yalnız bırakmadı. 98 yaşında hayata gözlerini yuman Halis Ece’nin bizlere bıraktığı anı hiçbir zaman unutulmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu