Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

İletişim Sanatları Bölümü Hakkında Bilgiler

İletişim Sanatları Bölümü Hakkında Bilgiler

İletişim Sanatları Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

İletişim Sanatları Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

İletişim Sanatları Bölümü’nün Amacı

İletişim Sanatları Bölümünün amacı, radyo, televizyon ve sinema gibi medya kuruluşlarında görev yapacak tecrübeli bireyler yetiştirmektir.
 

İletişim Sanatları Bölümünde Okutulan Dersler

İletişim sanatları bölümünde sosyoloji, genel psikoloji, kitle iletişim araçları, iletişim teorisi, fotoğraf gibi temel dersler verilir. Öğrenciler öğrenimleri sırasında fakültenin grafik, serigrafi, fotoğraf atölyelerini kullanabilmektedirler. Daha sonraki yıllarda animasyon, halkla ilişkilere giriş, reklamcılığa giriş, televizyon tekniği gibi uygulamalı dersler görülür.
 

İletişim Sanatları Bölümü için Gereken Nitelikler

İletişim Sanatları bölümübe önkayıt sistemiyle öğrenci alınmaktadır. Halkla ilişkiler reklamcılık alanında çalışacak bireylerin iş ve ticaret konusunda bilgili, uyumlu ve geçimli, diğer insanlarla işbirliği yapabilen bireyler olmaları gerekir.
 

İletişim Sanatları Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İletişim sanatları bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilere “Halkla İlişkiler Uzmanı” ve “Reklamcı” unvanı verilir. İletişim Sanatları Bölümü mezunları kuruluşlarını tanıtma ve kamu ile ilişkiler sorunlarını, günümüz teknoloji gelişmeleri ve kitle iletişim araçları yardımıyla çözebilecek uzmanlığı kazanırlar. Çalışmaların amacı kurumu tanıtmak, kuruma karşı ilgi uyandırmaktır. Bunun için tanıtıcı rapor, bülten, broşür hazırlar; radyo, televizyon ve basın yoluyla halka duyururlar. Toplantı, sergi, konferans düzenlemek görevlerini de yerine getirebilirler.
 

İletişim Sanatları Bölümü’nün Çalışma Alanları

Bu bölümü başarıyla bitiren bireyler kamu kesiminde ve özel kesimde yer alan kuruluşlarda halkla ilişkiler ve reklamcılık uzmanı olarak çalışabilirler. Bu görevlerinde örneğin, reklam ajansları için kampanya hazırlamak, metin yazmak, üretken çalışmalar yapmak gibi sorumlulukları üstlenebilirler.
 

Halkla İlişkiler Uzmanı ve Reklamcı Maaşları

Firma ya da kuruma göre maaş oranları değişebilmektedir. Halkla ilişkiler uzmanının (İletişim Sanatları Bölümü mezunları) başlangıç için ortalama maaşı 3000 ile 5000 ₺ arasındadır. Kamu da ise ortalama 4000 tl ile 5500 tl arasında değişebilmektedir. Ayrıca Reklamcılık Maaşlarına gelecek olursak ortalama şirkete göre 4000 tl ile 20.000 tl arasında maaş kazanabilmeniz mümkündür.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu