Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler

İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler

İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

İktisat Bölümü Programının Amacı

İktisat bölümünün nihai amacı , tükenebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların artırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.
 

İktisat Bölümü Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

İktisat bölümünde temel ekonomi derslerinin yanı sıra yönetim, hukuk, işletmecilik, istatistik, uluslararası ilişkiler alanlarına ilişkin dersler de verilir. Okutulan derslerin amacı öğrencilere genel bir bilgi kazandırmanın yanında çözümleme ve eleştirme gücünü geliştirmektir.
 

İktisat Bölümü için Gereken Nitelikler

İktisat Bölümünde öğrenim yapmak isteyenlerin akademik yeteneğin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine de sahip olmaları beklenir. Başarılı olabilmek için her şeyden önce araştırma, inceleme yapmayı, yönetim ve idari alanlarda çalışmayı sevmek önemlidir. Yaratıcılık da bu alanda başarıyı arttıran bir özelliktir.
 

İktisat Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Üniversitelerin iktisat bölümlerinden mezun olanlar öğrencilerin işgücü piyasasında “İktisatçı” olarak görev alırlar. İktisatçılar çalıştıkları kurumda hammadde ve insan gücü kaynaklarının en kârlı biçimde kullanılmasına ve üretilen malların pazarlanmasında en uygun yöntemlerin bulunmasına çalışırlar.
 

İktisat Bölümü Çalışma Alanları

İktisat Bölümü Mezunları çok çeşitli alanlarda iş bulabilmekle birlikte, son yıllarda en çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında istihdam edilmektedirler.
 

İktisatçı Maaşları

Firma ya da kuruma göre maaş oranları değişebilmektedir. iktisat bölümü mezunu iktisatçıların başlangıç için ortalama maaşı 3500 ile 5000 ₺ arasındadır. Kamu da ise ortalama 4000 tl ile 5500 tl arasında değişebilmektedir. Ayrıca deneyim ve tecrübelerle paralel olarak maaşları 10.000 tl ye kadar çıkabilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu