Atasözleri

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

1) Kurnazlıkta eşit olan iki kişi birbirini aldatamaz.

2) Kötü niyeti iki kişi, aynı yerde fırıldak çeviremez. Ya birlikte hareket ederler ya da kötü niyetlerini gerçekleştiremezler.

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Aynı işi iki kişinin yapamayacağını söyleyen atasözü iki cambaz bir ipte oynamazdır. Bu atasözü ile anlatılmak istenen birçok unsur bulunur. Her biri değerli olan anlamlar, Türk Dil Kurumu tarafından da açıklanmıştır. Deneyimler sonucunda oluşan ve deneyimsel öğrenme metotları üzerinden kurgulanan bu sözler tarihin birçok döneminde var olmuştur. Sadece Anadolu topraklarında değil dünyanın birçok yerinde coğrafyaya ve kültüre özel sözler bulunur. Bu sözler her ne kadar farklı dillerde ve farklı cümlelerde olsa da niyetler benzerlik gösterir. İki cambaz bir ipte oynamaz sözü ile yapılacak bir işi iki kişinin yapamayacağıdır. Uzman olan kişilerin birbirine tuzak kurabileceklerini ve birbirlerini alt etmeye odaklanarak işi riske atacaklarını vurgulamak için kullanılır.

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Ne Demek?

İki cambaz bir ipte oynamaz açıklamasını yaparken buradaki cambaz kelimesine dikkat etmek gerekir. Cambaz, Türk Dil Kurumuna göre heyecanı ve serüveni yüksek ve herkesin yapamayacağı şeyleri yapan kişilere denir. Bunlara örnek vermek gerekir ise telde yürümek, at üstünde yürümek, dengede kalabilmek ve zorlu koşullarda dengesini korumaya devam edebilmekten bahsedilebilir. Osmanlı döneminde de kullanılan cambaz kelimesi denge kelimesi ile açıklanmaktadır. Ancak iki cambaz bir ipte oynamaz sözündeki cambaz kelimesi bütün bu anlamların yanı sıra kurnaz, sahtekar ve hilekar anlamlarını da taşır. İki hilekarın bir araya gelmesi ise işin başarı ile sonuçlanmasını sağlamaz. Bir yerde buluşan iki hilekar öncelikle birbirini alt etmeye çalışacaktır. Bu sebepten dolayı da iki hilekarın tek yerde var olamayacağı vurgulanır.

Atasözleri Hala Kullanılıyor Mu?

Atasözlerinin kullanımı konusunda her ne kadar daha kısıtlı bir çevre olsa da günümüzde kullanılmaya devam edilmektedir. Bir durum karşısında kullanılan atasözleri zaman içerisinde yeni nesillere aktarılır. Jenerasyonların atasözlerini bilmesi ve kendi sözlerini de kullanmaları ile günümüzde atasözleri aslında genişlemiştir. İki cambaz bir ipte oynamaz sözü gibi birçok atasözü bulunur. Her nesil kendi şartlarına göre bazı kalıplar oluştursa da atasözleri var oldukları anlamlar ile kullanılmaya devam eder.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu