Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün Amacı

İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde Okutulan Dersler

İç mimarlık programında tasarlama, temel eğitim, teknik resim, insan – çevre ilişkileri, yapı, güzel sanatlar, uygarlık tarihi, bina bilgisi dersleri okutulur. Daha sonraki yıllarda, temeli daha çok tasarıma, mekânın temel işlevine uygun rasyonel ve uyumlu çözümler araştırılır. Mekâna özgü ekipmanların tasarımı yaptırılır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü için Gereken Nitelikler

Bu alana girmek isteyen lise öğrencileri kendilerini özellikle resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İç mimarlık programında mezun olanlara “İç Mimar” unvanı verilir. İç mimarlık Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yer alırlar ve mekânların konum, boyut ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlarlar. Ayrıca, yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımları yaparak projelerini düzenlerler. İç mimarlar, endüstri içinde mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazanılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmaları da iç mimarların uğraşlarıdır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün Çalışma Alanları

İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro, uygulama ve denetim aşamasında yapılar; malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükteki kanun ve sözleşme hükümlerine göre kamu kesiminde özellikle Bayındırlık ve İskân Bakanlığında, belediyelerde alışabildikleri gibi, serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütmektedirler. Ülkemizde yetenekli iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

İç Mimarlık Maaşları

Yeni mezun olmuş biri Özel sektörde ortalama 2 bin 500 TL ile 3.500 TL arasında maaş almaktadır. Ancak bu maaşlar şirketten şirkete değişkenlik gösterebilir. Mimarlar projeler yaptıkça, başarılar kazandıkça ve deneyim sahibi oldukça yüksek maaşlarıda buna bağlı olarak artar. 5 yıl ve üzerinde deneyim sahibi olan mimarlar 5 bin TL ile 10 bin TL arasında maaş alabilirken 10 yılın üzerinde deneyim sahibi olan mimarlar ise 15 bin TL ile 20 bin tl arasında maaş alabilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu mimar başarılı olduktan sonra kendileri özel işlerini yaparlar. Bu durumda mimarların kazançları yaptıkları işe göre değişkenlik göstersede 100 bin ve üzeri kazanma şansına saiptirler.

Kamuda Mimar Maaşları ise 2019-2020

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette mimar olarak çalışan personeller 2019-2020 yılında ortalama 5 bin 500 TL civarında maaş almaktadır. Mesleğe yeni başlayan mimarlar devlette daha düşük maaş alırken meslekte deneyimli olan mimarlar ise daha yüksek maaş almaktadır. Devlette mesleğe yeni başlayan mimar ile 25 yıl hizmet süresi bulunan bir mimarın arasındaki maaş farkı yaklaşık 800 TL civarındadır. Ayrıca devlette mimar olarak çalışan personellerin evli olmaları, çocuk sahibi olmaları, eşlerinin çalışıp çalışmadığına göre maaşları değişebilmektedir.

8/1 derecesindeki göreve yeni başlayan bir mimar devlette 5 bin 300 TL civarında maaş almaktadır.

6/1 derecesindeki 3 yıl hizmet süresi bulunan bir mimar devlette 5 bin 400 TL civarında maaş almaktadır.

4/1 derecesindeki 9 yıl hizmet süresi bulunan bir mimar devlette 5 bin 700 TL civarında maaş almaktadır.

2/1 derecesindeki 15 yıl hizmet süresi bulunan bir mimar devlette 6 bin TL civarında maaş almaktadır.

1/4 derecesindeki 25 yıl ve üstü hizmet süresi bulunan bir mimar devlette 6 bin 100 TL civarında maaş almaktadır.

Evli ve çocuk durumuna göre bu oranlar daha yüksek meblağlara ulaşabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu