Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Hüküm Gecesi – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Konu

Bir dönemin siyasi olaylarına yakından bir tanıklık içeren roman, temelde 1910 ile 1913 yılları arasında Ahmet Kerim isimli gazetecinin yaşadıklarına ve aşk hayatına odaklanmaktadır.

Özet

Roman Türk toplumunun en çalkantılı yıllarından olan 1908 ile 1913 yılları arasına odaklanmaktadır. Ahmet Kerim, İttihat ve Terakki yönetimine cephe almış bir muhalif gazetecidir. Yakın dostu ise Ahmet Samim’dir. Bu dönemde İttihatçıların karşısında da İtilafçılar yer almaktadır. Ülkede kargaşa ortamı bulunmaktadır. Ahmet Kerim ise her akşam evine dönme esnasında bir konaktan gelen piyano sesini duyar ve Samiye’yi dinler. Samiye ile yolları pek çok kez kesişen Ahmet Kerim, ona ilgi göstermeye başlar ve mektuplar yazar. Kısa süre içerisinde mektuplar fiziki olarak buluşmaya dönüşür. Samiye’nin abisi ise İttihat ve Terakki içerisindedir. Kız kardeşi ile Ahmet Kerim’i aynı odada yakalayarak Ahmet Kerim’i linç ettirmeye çabalamaktadır. Ahmet Kerim ise bu durumdan haberdar olur ve Samiye’nin de duruma müdahil olduğunu düşünerek kadından nefret etmeye başlar. Bir gün sadrazam olan Mahmut Şevket Paşa’yı öldürenler ile birlikte sanık olarak yargılanan Ahmet Kerim kendisi hakkında verilecek hüküm gecesini beklemektedir. Sinop’a sürülen Ahmet Kerim burada kendisini içkiye verir ve hayatı perişan olur.

Ana Fikir

Bir dönemin siyasal ve sosyal olaylarını başarıyla aktaran kitabın teması toplumsal değişimler çok hızlı ve acımasız şekilde yaşanabileceğidir.

Romandaki Karakterler

Ahmet Kerim: Romandaki ana karakterdir. Duygusal ve politik açıdan mutlu olamayan ve kötü olaylar yaşayan birisidir. Muhalif bir kimliği vardır ancak sürgün öncesinde yaptığı hataların farkına varır.

Samiye: Güzel ve alımlı bir kadındır. Başlarda Ahmet Kerim tarafından beğenilmiş ancak daha sonra öfkesini üstüne çekmiştir.

Sırrı Bey: Ahmet Kerim’e ihanet edecek birisidir.

Yazar Hakkında

1889 yılında Kahire’de doğan Yakup Kadri Karaosmanoğlu roman ve öykülerinde Türk toplumunun yaşadığı değişimleri başarıyla aktarmıştır. Özellikle romanlarında geniş bir nesil panoraması sunması ve karakterlerin psikolojilerini başarıyla yansıtması gibi etmenler yüzünden Türk edebiyatında önde gelen yazarlar arasındadır. Yazarın, Yaban, Nur Baba, Kiralık Konak gibi eserleri bir dönemi anlayabilmek açısından son derece önemli eserlerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu