A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Hollanda’nın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Hollanda, Avrupa kıtası üzerinde yer alan ülkeler arasında görülmektedir ve bununla birlikte dünyada en çok turist ağırlayan başkente sahiptir. Bu ülkenin en çok turist çeken başkenti Amsterdam şehridir. Ortalama bir nüfus sayısına sahip olan Hollanda, aynı zamanda, bazı denizaşırı bölgelere de sahiptir. Ülkede konuşulan resmi dil ise Hollandacadır ve bununla birlikte denizaşırı ülkelerde İngilizce, Frizce gibi diller de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Hollanda’nın Nüfusu

Hollanda’nın nüfusu, 2019 yılında yapılan resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre 17.306.912 milyon kişi olarak belirlenmiştir. Ancak, bazı tarihlerde yaşanan doğal afetler nedeniyle ülke bünyesinde yaşayan pek çok insan hayatını kaybetmiştir. Örneğin, 1287 yılında meydana gelen ve ölümcül sel olarak adlandırılan Lucia Seli, bölgede yaşayan 50 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bununla birlikte ülkenin 1953 yılında yaşadığı son sel faciasında ise 1835 kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda’nın etnik yapısı da nüfus konusunda merak edilenler arasında yer almaktadır. Ülke genelinde pek çok etnik grup bulunmaktadır ve bu gruplar arasında yer alan Hollandalı kişiler, %77,39 oranla en büyük etnik grup olarak bilinmektedir. Diğer kısımda kalan etnik gruplar ise Faslılar, Türkler, Endonezyalılar, Avrupa Birliği vatandaşları, Surinamlılar şeklindedir.

Hollanda’nın Tarihi

Hollanda’nın tarihi, günümüze yakın olmayan ancak uzak da olmayan tarihlerden oluşmaktadır. Örneğin Birinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmayı tercih eden Hollanda, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman ordusu tarafından işgal edilmiştir. Bu bilgi dahilinde bilinmesi gereken bir detay bulunmaktadır. Nazi Almanyası, 10 Mayıs 1940 tarihinde, hem Hollanda’yı hem de Belçika’yı kısa süreli aralıklarla işgal etmiştir.

Hollanda’nın sömürgesi dahilinde yer Alan Endonezya ise 1942 yılında Japonya tarafından istila edilmiştir. Bu yaşanan olayların ardından ve savaşın bitmesinin ardından Endonezya, kendi ayakları üzerinde durabilmek için bağımsızlığını ilan etmiştir.

Hollanda’nın Bayrağının Anlamı

Hollanda’nın bayrağının anlamı, ülkenin siyasi geçmişine dayanmaktadır. Hollanda bayrağı ilk olarak I. William tarafından 16. yüzyılın ikinci yarılarına doğru hazırlatılmıştır. İlk ismi “prinsevlag” olan Hollanda bayrağı, o zamanlar prensin bayrağı anlamını taşımaktaydı.

İlk başta kırmızı yerine turuncu renginin kullanıldığı bu bayrak, o zamanın lideri, Prince William of Orange tarafından hazırlatılmıştır. Bu emrin ardından 17. yüzyılda bayrakta yer alan turuncu rengi, kırmızı rengi ile değiştirilmiştir. 3 yatay şeritten oluşan Hollanda bayrağı sırasıyla kırmızı, beyaz ve mavi renklerini barındırmaktadır. Aynı zamanda uzun yıllardan beri de kullanılmaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu