A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Hırvatistan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Hırvatistan, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan ve Güneydoğu Avrupa toprakları üzerinde yer alan bir ülkedir. Üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet yapısına sahip olan Hırvatistan ülkesinin başkenti Zagreb şehridir. Nüfus bakımından zayıf ülkeler arasında yer alan Hırvatistan’da kullanılan para birimi ise Hırvatistan Kunası şeklindedir.

Hırvatistan’ın Nüfusu

Hırvatistan’ın nüfusu, 2011 resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre 4.284.889 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda 2012 senesi için yapılan nüfus tahmini ise 4.267.558 şeklindedir. Bununla birlikte, turizm konusunda, dünya üzerinde 18. sırada yer alan Hırvatistan, her sene binlerce kişiyi ağırlayarak bünyesinde yer alan kişi sayısını da bir süreliğine artırmaktadır.

Dünyada nüfus yoğunlu bakımından 125. sırada yer alan Hırvatistan, en çok kişiyi hem başkenti olan hem de en büyük şehri olan Zagreb şehrinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Hırvatistan ülkesi bünyesinde hizmet vermekte olan Hırvatistan İstatistik Bürosu’nun 2051 yılı verilerine göre doğum oranlarındaki azalma ve göçe bağlı olarak gerçekleşen azalmalar sonucunda ülkede kalan toplam kişi sayısı 3.1 milyon şeklinde tahmin edilmektedir.

Hırvatistan’ın Tarihi

Hırvatistan’ın tarihi, tarih öncesi dönemlere kadar uzanmaktadır. Bugünkü Hırvatistan toprakları üzerinde çok uzun zaman öncesinde insan yaşamı olduğuna dair bulgular bulunmaktadır. Bu bulgular Hırvatistan’ın kuzey kesiminde yer alan Krapina bölgesinde bulunmuştur ve Neanderthal adı verilen fosillerin Eski Taş Çağı’na dayandığı tahmin edilmektedir.

Bugün Hırvatistan olarak bilinen bölge üzerine gerçek Hırvatların geliş tarihi ise 7. yüzyılın başları olarak düşünülmektedir ancak bazı kişiler bu tarihin 6-9. yüzyıl arasında geldiklerini savunarak önceki görüşü çürütmüşlerdir. Bununla birlikte 1400-1500’lü yıllar arasında pek çok devletin ve milletin hedefi haline geldiği de bilinmektedir.

Osmanlı Devleti ile karşılaşmalar yaşayan Hırvatistan, o dönemde Krbava Mücadelesi ile Mohaç Muharebesini kaybetmiştir. Mohaç Muharebesi’nde öldürülen Kral II. Lajos’un yerine ülkenin güvenliğini ve savunmasını sağlama amacıyla Habsburg Hanedanı’ndan 1527 yılında Birinci Ferdinand getirilmiştir.

Hırvatistan’ın Bayrağının Anlamı

Hırvatistan’ın bayrağının anlamı, ülkeye ait olan sembollerden oluşmaktadır. Hırvatistan bayrağı, 3 eşit yatay parçaya bölünmüş ve yukarıdan aşağı olacak şekilde sırasıyla kırmızı, beyaz ve mavi renkleri kullanılmıştır. Bununla birlikte bayrağın tam orta kısmında beyaz ve kırmızı ağırlıklı ülkenin arması yer almaktadır. Bu armada yer alan semboller sırasıyla;

  • Yukarı doğru bakan ay ve 6 köşeden oluşan yıldız
  • Şeritli sembol
  • Üç figürlü sembol
  • Keçi sembolü
  • Altı köşeli yıldız ve Pars sembolü şeklindedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu