A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Hindistan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Hindistan, Güney Asya ülkeleri arasında yer alan en kalabalık nüfusa sahip ülkedir. Adını İndus Nehri’nden alan Hindistan ülkesinin başkenti ise Yeni Delhi şehridir. Ülke genelinde yılda pek çok festival ve kutlamalar düzenlenmektedir. Pek çok milleti içerisinde barındıran bu ülkenin resmi dili ise Hintçe ve İngilizce olarak kabul edilmiştir. Ülkede yaygın olan para birimi ise Hint Rupisi olarak bilinmektedir.

Hindistan’ın Nüfusu

Hindistan’ın nüfusu, 2011 resmi nüfus sayımının sonucunda göre 1,2 milyar olarak belirlenmiştir. Bu sayı ile dünyanın en kalabalık 2. ülkesi konumunda yer alan Hindistan, bünyesinde yer alan sağlık ve tarım gelişmeleri nedeniyle son yıllarda nüfus artışı ile karşılaşmaktadır. Özellikle 1991-2001 yılları arasında gerçekleşen kentleşme ile şehirlerde yer alan insan sayısı %31,2 oranında artış göstermiştir.

Hindistan’ın din anlayışı ise merak edilen konular arasındadır. 2011 yılının verilerine göre %79,8 oranı ile ülkeye hakim olan din anlayışı Hinduizm olarak belirlenmiştir. Bu dini küçük oranlarla takip eden diğer dinler ise Sihizm, Hıristiyanlık, İslam, Budizm ve Jainizm şeklindedir. Bunun yanı sıra bünyesinde çok sayıda etnik grupları da barındırmaktadır.

Hindistan’ın Tarihi

Hindistan’ın tarihi, çok uzun zaman öncesine dayanmaktadır. Özellikle 300-400 yılları arasında var olan ve altın çağına şahitlik etmiş olan Hindistan, 1000 yılında Araplar tarafından ele geçirilmiştir. Bölge üzerinde hakimiyete sahip olan Gazneliler ise bu hakimiyetlerini 12. yüzyılda gerçekleştirmiştir. Tarih boyunca pek çok devlet tarafından ele geçirilen Hindistan, 1947 yılında ise İngilizler ile yaptığı mücadelede Hinduların bölgesinde Hindistan ve Müslümanların bölgesinde Pakistan olmak üzere iki ayrı devlete bölünmüştür.

Bununla birlikte Hindistan halkını oluşturan Hintli bireylerin tarihi de merak edilenler arasında yer almaktadır. Hindistan pek çok popülasyon çeşidini bünyesinde barındıran bir ülke niteliğine sahiptir.Bu ülkenin topraklarında yaşayan insanların soylarının %65’e kadar ilk Hintlilere dayandığı bilinmektedir. Düzensiz bir popülasyon düzenine sahip olduğu bilinen ülkede, pek çok din, dil ve etnik gruplar da oluşmaktadır.

Hindistan’ın Bayrağının Anlamı

Hindistan’ın bayrağının anlamı, bu ülke hakkında yapılan araştırmalar arasında merak edilen konulardan birisidir. Hindistan bayrağının 1947 yılında, Hindistan’ın bağımsızlığından sonra kabul edildiği bilinmektedir. Hindistan bayrağı, yatay 3 eşit parça halinde bölünmüş ve beyaz, yeşil, pantone renkleri kullanılarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte bayrağın tam orta kısmında Hindistan ülkesinde kullanılan çakra sembolü vardır. Bu sembol de mavi renk kullanılarak bayrak üzerinde yerleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu