Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgiler

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgiler

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

hemşirelik
hemşirelik

Hemşirelik Bölümü’nün Amacı

Birey, aile ve toplum sağlığının korunması, hastalık halinde, hekim tarafından saptanan tedavinin uygulanması, hasta bakımının planlanması ve örgütlenmesi ve uygulanması ile ilgili hizmetler yürütecek sağlık personelini yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmak bu bölümün esaslarındandır.

Hemşirelik Bölümünde Okutulan Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan Hemşirelik Bölümü; önlisans ve lisans olmak üzere iki aşamada eğitim yapılır. Önlisansı başarıyla bitirenler lisansa geçmek için öngörülen koşulları yerine getirdikleri taktirde lisans programının üçüncü ve dördüncü yıllarına devam edebilirler.

Eğitim programı, birbirine bağlı temel tıp bilimleri, fen ve sosyal bilimler, mesleki bilimler, hemşirelikte yönetim, hemşirelikte öğretim gibi temel araştırma derslerini ve bu derslerin uygulamalarını kapsar. Derslerin eğitim ve yaz dönemindeki klinik uygulama ve stajları öğretim elemanlarının denetiminde yaptırılır.

Hemşirelik Bölümü için Gereken Nitelikler

Sağlık kuruluşlarında hemşirelik alanlarında çalışmak isteyenlerin bedence sağlıklı, insanlarla iyi iletişim kurabilen, uyanık, sabırlı, dürüst, hoşgörülü, soğukkanlı, sorumluluk duygusuna sahip ve insanlara, özellikle sağlığını kaybetmiş insanlara yardım etmekten mutluluk duyan kimseler olmaları ve mesleği sevmeleri gerekir.

Kısacası İnsani Değerleri Yüksek olan bireyler olmaları gerekiyor.

Hemşirelik Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Hemşirelik Bölümünü başarıyla tamamlayıp mezun olabilmiş öğrencilere “Uzman Hemşire” unvanı verilir. Uzman hemşireler, tedavi edici hizmetler ve koruyucu sağlık hizmetleri alanlarında görev yapmalarının yanı sıra tedavi edici , bireyi fizyolojik, psikolojik ve sosyal bir bütün olarak ele alır ve bakım verir.

Bu bakımı verirken solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, beden ısısı, temizlik gibi temel insan ihtiyaçlarını dikkate alır ve uygulama yapar, hasta için öngörülen tedavileri uygular, takip eder, hastayı gözler, yazılı rapor tutar.

Hemşire ayrıca, polikliniklerde hastanın muayene ve teşhis işlemlerine yardımcı olur, hastaya açıklayıcı bilgi verir, ameliyathanede, fiziksel ortamı hazırlar, ameliyat ekibine yardımcı olur, ayılma odasında hastanın ameliyat sonrası ön bakımını yapar.

Koruyucu sağlık hizmetleri alanında hemşire, ana – çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık eğitiminin verilmesi, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve istatistiksel bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesinde görev alır. Endüstri, iş ve okul sağlığı programlarında sürekli kontrol ve tedavide yardımcı olur, sağlık eğitimi ve danışmanlığı yapar.

Hemşirelik Bölümü’nün Çalışma Alanları

Hemşireler, özel veya resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis başhemşiresi, klinik hemşiresi ve hastane başhemşiresi olarak görev alırlar. Ülkemizde halen hemşirelerin çok az bir kısmı yüksekokul mezunu olup bunların ülke genelinde dağılımları dengeli olmadığından hemşireye olan ihtiyaç, olduğundan daha fazla hissedilmektedir.

Hemşirelik Maaşları

Devlete Bağlı Hastane ve tüm sağlık kuruluşlarında;

Yakın zamanda yapılan Zam kararının ardından yeni yılda maaşlar şöyle olacak: Hemşire (lisans- 5/1) – Temmuz:4.871 TL 2020 Ocak: 5.066 TL tabi bu miktarlar yeni işe başlayan hemşireler için deneyim ve tecrübelere göre ayrıca eş ve çocuk durumuna göre bu miktar artabilmektedir.

özel sektörde ise ise hastaneden hastaneye maaşlar çok farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak min 3500 tl ile 5000 tl arasında iş başı yapan bir hemşire deneyim ve tecrübelerlerle 8000′ ne kadar maaş alabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu