Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler

Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler

Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Hayvansal Üretim Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Hayvansal Üretim Bölümü’nün Amacı

Hayvansal üretim programının amacı, besin olarak yararlanılan hayvan türlerinin üretimini planlayıp gerçekleştirebilecek elemanları yetiştirmektir.
 

Hayvansal Üretim Bölümü Programında Okutulan Dersler

Hayvansal üretim programında, temel derslerin yanı sıra tarımsal ekoloji, zooloji, tarım ekonomisi, anatomi – fizyoloji, genetik, zooteknik, üreme biyolojisi, yemler bilgisi, bitki koruma, hayvan besleme fizyolojisi, hayvan ıslahı, et ve et ürünleri teknolojisi, hayvansal üretimde organizasyon ve planlama gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
 

Hayvansal Üretim Bölümü için Gereken Nitelikler

Hayvansal üretim programında okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırma merakı olan, fiziksel olarak dayanıklı, hayvan yetiştirmeye meraklı kişiler olmaları gerekir.
 

Hayvansal Üretim Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Hayvansal üretim bölümünden mezun olanlara “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Hayvansal üretim alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin arttırılması ve ürünlerin değerlendirilmesi için araştırmalar yapar, sağlıklı hayvansal ürün elde etmenin yolları konusunda üreticilere yardımcı olur.
 

Hayvansal Üretim Bölümü Çalışma Alanları

Ziraat mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler; Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı çiftliklerde, özel hayvan üretimi yapan çiftliklerde, hayvansal üretime yönelik sanayi kuruluşlarında ve laboratuarlarda çalışabilecekleri gibi kendi özel işletmelerini de kurabilirler.
 

Ziraat Mühendisi Maaşları

Hayvansal Üretim Bölümünden mezun olan ziraat mühendisleri Kamuda maaş aralığı yeni başlayan bir mühendis için 6000 TL – 10000 TL kadardır.
Ülkemizde küçük ilçeler de birer Ziraat Mühendisi bulunurken bu sayı şehirden şehre değişmekte ve giderek artmaktadır.
Özel sektör ise bilgi ve tecrübeye dayalı personel alımı yapmakta ve maaşlar 4500 ile 15000 arasında verilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu