Önemli Günler ve Haftalar

Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Okuma Parçası

Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Okuma Parçası

Hayvanların Dünü ve Bugünü

Her insanın hayvansever olduğunu düşünmek isterim. Kedi sevmezseniz köpek, köpek sevmezseniz kuş, kuş sevmezseniz balık seversiniz mutlaka. Sevmekle de kalmaz, beslersiniz. Hayvansız bir dünyanın ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz çünkü. Gün gelir, insanlarda bulamadığınız yakınlığı, güzelliği küçücük bir hayvanda bulur, mutlu olursunuz. Hayvanları da bir canlı olarak gördüğünüz için, güç durumlarda onlara yardım
edersiniz. Korursunuz.

Korumaktan söz açınca aklıma geldi. Eskiden hayvanların bugünkü gibi korunmaları gerekmiyordu. Ne oldu da onları korumaya kalkıyoruz şimdi?

Dünyamız geçen yüzyılda hızlı bir sanayileşme sürecine girdi. Bu süreçle birlikte doğa da kirlenmeye başladı. Hava, toprak ve su… Bu üçlü, canlılar için vazgeçilmez şeylerdir. Onlar kirlenmeye başlayınca, başta hayvanlar olmak üzere tüm canlılar olumsuz etkilendi bundan. Kimiler ise tamamen yok oldu. Kimilerinin sayıları azaldı. Kimileri başka yerlere göçtüler. Kimilerinin de yaşama alanları daraldı. Yaşam mücadelesi veriyorlar şimdi.

Onların bir suçu yok bunda. Suçlu varsa, o da biziz. Aslında onların korunmaya da ihtiyaçları yok. Yeter ki onları rahat bırakalım, Yaşadıkları ortamları kirletmeyelim, ellerinden almayalım. Hiç olmazsa bunu yapalım.

Hayvanların birçok yararını sayarız bir çırpıda. Bu yüzden korunmaları gerektiğini öğrenir, öğretiriz Yararlı olmasalardı peki, sevmeyecek miydik hayvanları?

Aziz SİVASLIOĞLU

 

<spanstyle=”color:#c94a30; font-size:18px;”>Suçlu, Ayağa Kalk!

Bahçede Serhan’la oynuyorduk. Sıkılınca ağaca çıkmaya karar verdik. Denememize fırsat kalmadan Serhan’ın annesi seslendi pencereden. Ağaca çıkamadık.

Serhan da hıncını ağaçtaki zavallı kuşlardan aldı. Yakaladığı kediyi ağacın gövdesine bıraktı. Kedi kurtulmak için hop diye tırmanıverdi yukarıya. Kuşlar pır diye uçup gittiler. Biri yere düştü. İyi uçamıyordu. Yavruydu besbelli. Kuşlar yardım etmek ister gibi yavru kuşun çevresinde dönüyor, acı acı ötüşüyorlardı. Şaşırmıştım.

O sırada kedinin ağaçtan indiğini gördüm. İkimiz de yavru kuşa koşuyorduk. Aynı anda uzandık. Zavallıyı kedinin ağzından zor kurtardım. O an ne yapacağımı bilemedim. Kuşu annesi alsın diye bir yere mi bırakmalıydım? Yoksa eve götürüp yarasına mı bakmalıydım? Serhan da yoktu ortalıkta. Çok korkmuştum üstelik.

Annemin kızmayacağını düşünerek kuşu alıp eve götürdüm gerçekten de kızmadı annem. Doğru olanı yaptığımı söyledi. Kuşun yarasını oksijenli suyla temizledi.

“Korkma.” dedi, “Fazla bir şeyi yok. Yarın eski yerine bırakırız onu” Rahatlamıştım. Ama o gece gördüğüm rüyayı hiç unutamam.
Kuşlar, Serhan’la beni yakalayıp ellerimizi bağlamışlardı. Bizi yargılayıp ceza vereceklerdi.

Yargıç kuş: “Kediyi ağaca hanginiz saldı bakalım?” diye gürledi.
Serhan yapmıştı ama korkudan bir şey diyemiyordu ki… Ya ben? Suçsuz olduğum hâlde, “Yapmadım.” diyemiyordum.

Birden yaralı kuş ortaya çıktı, suçsuz olduğumu söyledi. O an, Serhan hüngür hüngür ağlamaya başladı. Yargıç kuş: “Hadi, ağlama bakalım. Çocuk olduğun için sana herhangi bir ceza vermiyorum.” dedi.

Sabah uyandığımda, gördüğüm rüyayı anneme anlattım. Serhan’a anlatmak istedim. Annem: “Boşuna” dedi. “O hasta. Ateşler içinde yatıyor. Bir iki gün sonra belki görebilirsin.

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Diğer Yazılarımız İçin » Hayvanları Koruma Günü « Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu