Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Havacılık Mühendisliği Bölümü

Havacılık Mühendisliği Bölümü

Havacılık Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Havacılık Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Havacılık Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Havacılık mühendisliği bölümü havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve inşa projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Havacılık Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

İlk yılda temel bilimler (fizik, kimya, matematik); sonraki 1,5 – 2 yılda termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlık mekaniği, bilgisayar, elektrik – elektronik gibi teorik; kalan sürede de aerodinamik, gaz dinamiği, yapı – malzeme, etki sistemleri, ısı transferi gibi uygulamalı temel mühendislik dersleri havacılık mühendisliği programında verilir. Öğrenciler THY’de vb. özel uçak şirketlerinde staj yaparak eğitimini tamamlarlar.

Havacılık Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Havacılık mühendisliği bölümüne girmek isteyen bireylerin, ultra bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve astronomi konularına ilgili, alakalı ve bu alanlarda iyice yetişmiş, sabırlı, dikkatli, düzgün şekil çizebilen yaratıcı ve başka insanlarla işbirliği yapabilen, uyumlu olmaları gerekir.

Havacılık Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Havacılık mühendisliği bölümünü başarıyla tamamamlayan öğrencilere “Havacılık Mühendisi” unvanı verilir. Havacılık mühendisi, yapımı düşünülen hava taşıtının dizaynını, ön projesini hazırlar, uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin, niçin ve maddi açıdan hangisinin daha uygun olacağına karar verir, bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak deneylerini yapar, tasarladığı hava taşıtının performans özelliklerini saptar ve istenen niteliklere göre incelemeler yaparak , uçak yapımında, fabrikada üretimin planlamasını yaparak işlerin zamanında, istenen kalitede ve niteliklerde üretimini sağlar. Yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar, bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçek işleyişini saptayarak bunların pazarlanmasında görev alır. Ayrıca uçak mühendisi mezunları kullanıcı kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.

Havacılık Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları

Havacılık mühendislİĞİ Bölümünden mezun olmuş bireyler Türkiyede THY’de, Kara ve Hava Kuvvetlerinde ana bakım üstlerinde, TUSAŞ’ta, MKE’de ve özel bazı hava şirketlerinde temel elemanlar olarak çalışabilecekleri gibi eğitimleri sırasında almış oldukları temel makine mühendisliği bilgileri sayesinde makine mühendisliği sahalarında da çalışmaktadırlar. Havacılık/uçak mühendislerinin kendi alanlarında çalışma imkânları, ülke şartlarına paralel olarak artmaktadır.

Havacılık Mühendisi Maaşları

Havacılık ve uzay mühendisliği maaşları ülkelere ve eğitim aldığınız konulara göre değişiklik gösterir. Günümüzde Havacılık Mühendisliği Bölümü lisans eğitimini tamamlayan yeni mezunların yıllık giriş maaşları 69.041$, tecrübeli ve deneyimli çalışanlarınsa 112.143$ civarındadır. Bu alanda yüksek lisans ya da doktora programlarına başvuran öğrenciler için hem üniversitelerde hem de uluslararası şirketlerde iş imkanları oldukça yüksek olduğundan maaşlarda haliyle çok yüksek olabiliyor.

NASA’da çalışan uzay mühendisinin ortalama yıllık maaşı 61.000$ ile 153.000$ arasında değişebilmektedir.
En ünlü Havacılık şirketlerinden Elon Musk’a ait olan SpaceX havacılık mühendislerine ortalama yıllık 89.000$ ödeme yapmaktadir.
Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Galactic ise uzay araştırmaları yapan deneyimli mühendislerine ortalama 93.000$ civarında bir maaş öder.
Herkes tarafından bilinen aynı zamanda global bir şirket olan Airbus, uzay mühendislerine 52.000$ ile 128.000$ arasında bir ücret öder.

TÜRKİYEDE İSE ;
Çalıştığınız şirketlere göre farkılık göstermesinin yanı sıra yaklaşık olarak 4500 veya 6000 TL civarında bir maaş ile işe başlamanız muhtemel. Maaş artışları çalıştığınız firmanın kalitesi ve politikalarına göre değişiklikler gösterecektir. Özellikle yurt dışı eğitim programları ve seminerlere katılımınız, yurt dışı görevlere dahil olmanız firmanız nazarında değerinizi arttıracak ve sizin için iyi birer referans olacaktır. Büyük firmalarda çalışan Uçak Mühendisleri ise 6500 ile 15.000 TL’ye kadar değişen maaşlar alabilmektedirler.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu