Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Handan – Halide Edip Adıvar

Konu

Psikolojik roman örnekleri arasında yer alan roman, Handan isminde bir kadının çileli ve duygusal yaşamı üzerine odaklanmaktadır.

Özet

Roman mektuplardan oluşmaktadır. Neriman ile Refik Cemal yakın zamanda evleneceklerdir ve evlilik için hazırlık yaparlar. Neriman, Cemal Bey isminde önemli birisinin baldızıdır. Batılı bir yaşam tarzı ile büyütülmüştür. Ailenin de aynı zamanda Handan isminde kızları bulunmaktadır. Neriman ile kardeş gibi olan Handan, çevresi tarafından sevilen bir kızdır. Handan gençliğinde Nazım isminde sosyalist birisini sevmiş fakat Hüsnü Paşa isminde birisiyle evlenmiştir. Nazım’ın idealleri uğruna yaşayacağını ve yeri geldiğinde kendisini bile gözden çıkarabileceğini düşünen Handan onun evlenme teklifini geri çevirmiştir. Nazım ise kendisini asmış ve Handan’ı suçlu gösterecek bir mektup bırakmıştır. Bu durumdan dolayı vicdan azabı çekmeye başlayan Handan, Hüsnü Paşa ile olan evliliğinden de büyük bir rahatsızlık duymaktadır. Üstelik kocası da kendisini aldatmaktadır. Üç aylık bir süre zarfında ayrılık yaşandığında Hüsnü Paşa’nın gönderdiği mektup ile yıkım yaşayan Handan, belleğini kaybeder. Refik Cemal de bu esnada kendisine destek olmak için yanından ayrılmaz ve bu durum kısa sürede aşka dönüşür. Fakat hafızası yerine geldiğinde Refik Cemal’in Neriman’ın kocası olduğunu anlayan Handan üzüntüsünden vefat edecektir.

Ana Fikir

Duygusal ve çileli bir yaşamın mutluluk önünde nasıl büyük bir engel olduğu aktarılmaktadır.

Romandaki Karakterler

Handan: Romanın baş karakteridir. Güzel ve akıllı, okumayı seven, duygusal bir kişiliktir.

Refik Cemal: Neriman’ın kocası ve daha sonra Handan’a âşık olan yakışıklı birisidir.

Neriman: Handan’ın en yakın arkadaşı.

Hüsnü Paşa: Handan’ın evlendiği ve Handan’a sevgi göstermeyen kişidir.

Yazar Hakkında

Halide Edip Adıvar 1882 yılında doğmuştur. Özellikle Milli Mücadele döneminde yazdıkları ve yaptığı toplantılar ile tanınır hale gelmiştir. Türk edebiyatında Anadolu’yu pek çok eserinde detaylı şekilde ele alır. Anadolu Ajansı’nın kurulmasında da görev almış ve böylece gazetecilik için de önemli katkıları bulunmuştur. Halide Edip, Türk edebiyatının dünya tarafından da tanınması için çaba göstermiş ve çeşitli ülkelerde konferanslar düzenlemiş, dersler vermiştir. 1964 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu