Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Halkbilim Folklor Bölümü Hakkında Bilgiler

Halkbilim Folklor Bölümü Hakkında Bilgiler

Halkbilim Folklor Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Halkbilim Folklor Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Halkbilim (Folklor) Bölümünün Amacı

Halkbilim (Folklor) bölümünün amacı, halkın geleneklerini, dil, edebiyat, hukuk, yönetim ve sanat alanlarındaki ürünlerini incelemek, sosyokültürel öğeleri halkbilim açısından değerlendirerek yeni bileşimlere ulaşılmasını sağlama konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Halkbilim (Folklor) bölümünde Okutulan Dersler

Halkbilim (Folklor) bölümünde , halk sanatları ve mimarisi, halkbilim müzeleri ve sorunları, halkbilimde araştırma yöntemleri ve teknikleri, görüntü ve sesle belgeleme, halkbilim ve meteoroloji gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Halkbilim (Folklor) bölümünde okumak isteyen gençlerin Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde başarılı, sosyal bilimlere ve bilimsel araştırmalara meraklı, yaratıcı ve iyi bir gözlemci olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Halkbilim (Folklor) bölümü mezunları çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde “Araştırıcı” olarak görev yaparlar. Halkbilim araştırıcısı, Türkiye`nin değişik yörelerinde yasayan insanların örf ve adetlerini, kullandıkları deyimleri, sözcükleri, bilmece ve masalları ve diğer sanat ürünlerini derler, bunların özelliklerini inceler ve tanıtırlar.

Çalışma Alanları

Halkbilim (Folklor) bölümün mezunları Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, resmi ve özel TV kurumlarında basın yayın kuruluşlarında görev alabilirler.

Halkbilim (Folklor) Bölümü Maaşları

Araştırmacı poziyonunda çalışanların deneyim ve tecrübe artıkkça maaş oranlarıda artar.
Yeni mezun olmuş bir Araştırmacı (2020-2021) ortalama 3.500 -4.000 tl arası bir maaşla iş başı yapabilir. Ayrıca zamanla maaşları 10.000 tl ye kadar çıkar. Bu fiyatlara eş çocuk durumu gibi faktörler eklenmemiştir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Halkbilim (Folklor) Bölümü Hakkında Bilgiler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu