Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü


Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nün Amacı

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünün amacı, gerek kamu, gerekse özel sektör kuruluşlarının halkla ilişkiler, reklam ve tanıtım birimlerinde çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.
 

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde Okutulan Dersler

Halkla ilişkiler bölümünde eğitim 4 yıllıktır. Eğitim süresinin ilk iki yılında sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimleri, ekonomi, hukuk ve istatistik gibi temel dersler okutulmaktadır. Daha sonraki yıllarda reklamcılık, fotoğrafçılık, iletişim vb. konularda eğitim yapılmaktadır.
 

Gereken Nitelikler

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde okumak isteyen bir bireyin sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, normalin üzerinde bir sözel yeteneğe ve ikna gücüne sahip, girişken, insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan, çevredeki kaynakları seferber edebilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Halkla ilişkiler programını başarıyla tamamlayan öğrenciler çeşitli kurumlarda “Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı” olarak görev alırlar.
 

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nün Çalışma Alanları

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun olan bireyler resmi ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde, reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilirler.
 

Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Maaşları

Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölümü Mezunlarının kazançları firmaya göre değişiklik göstermiş olsa da, genellikle kamu sektöründe 3000–5000 TL arası özel firmalarda ise başlangıç olarak 3000-5000 TL arası değişiklik göstermektedir. Ayrıca deneyim ve tecrübeler arttıkça yükselme imkânı da sunan bu meslek,bununla parelel olarakda maaş ortalama 10-15 bin tl ye kadar artış gösteren bu meslek geleceğin parlak meslekleri arasında yerini koruyor.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu