A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Haiti Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Haiti, ismini uzun dağ topolojisinden almış ve Karayipler bölgesinde yer alan bir ülkedir. Uzun sahil şeritlerine, pek çok göle ve dağa sahip olan Haiti, fazla yağış alan ülkeler arasında yer almaktadır. Diğer ülkelere kıyasla ortalama bir nüfusa sahip olan Haiti ülkesinde konuşulan resmi dil Haiti Creole ve Fransızcadır. Ülkede hakim olan dinler ise Protestan ve Katolik’tir.

Haiti’nin Nüfusu

Haiti’nin nüfusu, 2009 nüfus sayımlarına göre yaklaşık 10 milyon olarak belirlenmiştir. Ülkenin başkenti olan Port-au-Prince şehri, ülkedeki toplam nüfusun birçoğu için yaşam alanı olmaktadır. Bunun yanı sıra Haiti’nin yüzölçümü, 27,750 km2 olarak ölçülmüş ve ülkedeki insanlar bu topraklar üzerinde yaşamlarına devam etmiştir.

Haiti’nin Tarihi

Haiti’nin tarihi, 1400’lü yıllara uzanmaktadır. O tarihlerde Haiti toprakları üzerinde yaşayan halk, Aravak halkı olarak tanımlanmaktaydı ve bu insanlara Tainolar denilmekteydi. Yeni dünyanın keşfedilmeye başladığı tarih olan 1492 yılında, Hispaniola adası da keşfedilmişti ve bu ada Avrupa’dan gelen bireylerin yeni keşif üssü haline gelmişti.

Günümüzde Batı Yarımküre’nin en fakir ülkeleri arasında yer alan Haiti, tarihinde de pek çok devletin sömürge noktası içerisindeydi. Adanın bugünkü Haiti olan tarafının batı kısmı, 17 ve 18. yüzyıllarda neredeyse toplu bir şekilde Fransız korsanları tarafından işgal edilmişti. Fransızlara bağlı birlikler ele geçirdikleri bu bölgeyi İngiliz ve İspanyol gemilerini taciz etme amacıyla kullanmaya başlamıştı. Bu amacın ardından adaya Saint-Domingue adını vererek burada şeker ve kahve ticaretini başlatmışlardır.

18. yüzyıl içerisinde Fransa’nın en zengin sömürgelerinden biri olan Saint-Domingue, 1780’li yıllarda Avrupa halkı tarafından tüketilen kahvenin %60’ını ve şekerin ise %40’ını üretmeyi başarmıştır. Bu bilgiye dayanarak kahve ekmek ve şeker kamışları ile ilgilenebilmek adına bölgeye yaklaşık 790.000 kadar Afrikalı köle getirildiği yorumlanmaktadır.

Haiti ülkesinin günümüze yakın olan 12 Ocak 2010 tarihinde büyük bir deprem yaşadığı bilinmektedir. Bölgenin yere saati 16.53’te meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki deprem, bölgede yaşamını sürdüren 200 bin kişinin yaşamına son vermiştir.

Haiti’nin Bayrağının Anlamı

Haiti’nin bayrağının anlamı, ülkenin geçmişte yaşadığı siyasal olaylara dayanmaktadır. Günümüzdeki hali ile 25 Şubat 1986 tarihinde kullanılmaya başlayan bu bayrak resmi ve milli bayrak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Her iki bayrak da yatay bir şekilde ikiye bölünmüş ve kırmızı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Üzerinde amblem olmayan bayrak milli bayrak iken, ülkenin ambleminin olduğu ise resmi bayrak olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu