Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Haber Yazısı Nedir?

Haber Yazısı Nedir?

Bu yazımızda sizler için Haber Yazısı Nedir? konusunu derledik, Haber Yazısı Nedir? yazımızı uzun ve güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Haber Yazısı Nedir? konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. Haber Yazısı Nedir sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Günlük gazeteler ve belli aralıklarla yayımlanan dergilerde, meslek kuruluşlarının yayımladığı bültenler ile radyo televizyonlarda halka duyurulmak amacıyla yayımlanan yazılara haber yazısı denir.

Haber yazılarında siyaset ve sporla ilgili olaylar, okurlarda merak uyandıran, onları günlük hayatın dışına çıkaran, zaman zaman olağanüstü özellikler taşıyan olaylar ile çevre, çocuk, sağlık, eğitim vb. konular ele alınır.

Haber yazılarının hedef kitlesi okur olduğu için bu yazılarda okurlara ulaşabilecek nitelikte olaylar aktarılır.

Bir haberin gazetelere farklı şekillerde yansıdığı görülür. Bunun temel nedeni haber kaynaklarının farklı olmasıdır. Haber yazıları genellikle yansız olmakla birlikte özellikle siyasal içerikli haberlerde yayıncıların bu kurala tam olarak uymadıkları görülmektedir.

Halk arasında heyecana neden olan skandal ve dedikodu türünden haberler de söz konusudur. Bu tür haberlere “sansasyonel haber” adı verilir. Gerçek olmayan, şişirme olan haberler ise “asparagas haber” olarak anılır.

Haber, bütün gazetelerin ayakta kalmasını sağlayan en önemli ögedir. Haber yayımlamayan bir gazete düşünülemez. Ancak gazetelerde yayımlanan haberlerin ilginç ve önemli olması gerekir.

Gazete ve televizyonlarda çıkan haberlerin yediden yetmiş yediye herkes ve her kesim tarafından okunacağının her zaman göz önünde bulundurulması gerekir. Bu nedenle din, dil, kültür ve mezhep ayrımcılığına neden olacak haberlerden kaçınılmalı, haber yazısı kaleme alınırken her zaman etik kurallar göz önünde bulundurulmalıdır.

Haber Yazılarının Özellikleri

» Giriş bölümünde olay, birkaç cümle ile özetlenmeli, gelişme bölümünde ayrıntılar verilmeli, sonuç bölümünde olayın etkisi vurgulanmalıdır.

» Doğru olmalı ve muhabir tarafından tarafsız şekilde yazılmalıdır.

» Duyulmamış ve önemli olmalıdır.

» Muhabir, haberini okura kendi varlığını hissettirmeyecek şekilde kaleme almalıdır.

» Açık ve akıcı bir dille yazılmalıdır. © İlginç olmalıdır.

» Fotoğraflarla desteklenip belgelenmelidir.

Haber Yazılarının Kaynakları

a. Ajanslar: Ajans, haber toplayan ve bu haberleri dağıtma işini yürüten kuruluştur. Ulusal ve uluslararası ajansların verdikleri haberlere “ajans haberleri” adı verilir.

b. Resmî kaynaklar: Hükümet, belediye, özel idare ve resmî ajanslar, iktisadi devlet kuruluşları resmî kaynaklar arasında yer alır.

c. Özel kaynaklar: Halk ve özel sektör kaynaklarıdır.

 

Haber Yazılarının Türleri

Belli başlı haber türleri “politik olayları anlatan haberler, ekonomik haberler, sanat haberleri, spor haberleri, bilimsel ve ekonomik haberler, sosyal konuları anlatan haberler”dir.

 

Haber Yazılarında 5N 1K Kuralı

Haber toplamak ve bunu bildirmekle görevli kişilere muhabir adı verilir. Bir muhabir, haber hazırlarken 5N 1K ifadesinin anlam özelliğini göz önünde bulundurmalıdır. Hazırladığı haberin “kim, nerede, niçin, ne zaman, nasıl” sorularına eksiksiz olarak cevap vermesi gerekir.

11 Mart Cuma günü Japonya’nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerel saatle 14.46’da meydana gelen deprem, yüzyılın en büyük beşinci depremi olarak kayıtlara geçti. Japonya’da önce 7.9 olarak duyurulan sarsıntının ABD Jeoloji Merkezi’nce 8.8 şiddetinde olduğu belirtildi. Depremin yerin 10 kilometre altında, ve ülkenin doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Depremin merkez üssüne 371 kilometre uzaklıktaki Tokyo’da, depremden sonra tsunami etkili oluyor. Araçlar denize doğru sürükleniyor. Kentte ve ülke genelinde pek çok yangın çıktı. Son bilgilere göre ülkedeki tüm limanlar ulaşıma kapatıldı… Depremin merkez üssünde durumun ne olduğuna ilişkin hiçbir haber alınamıyor. Dünya, afetle ilgili görüntüleri kaygı ve korku içinde izliyor. Tsunami dalgaları tarım alanlarını, çiftlikleri vurdu. Yaklaşık 4 metre yüksekliğe ulaşan dalgalan önüne gelen her şeyi yıkarak iç kesimlere doğru ilerliyor. Depremin ardından durdurulan nükleer santrallerde sızıntı olmadığı açıklandı. Deprem nedeniyle tüm Pasifik’te tsunami alarmı verildi.

Bu parça bir haber yazısından alınmıştır. Bir haber sitesi tarafından duyurulan bu yazıda, depremin nerede, ne zaman ve kaç şiddetinde olduğu hakkında bilgi verilmiştir. Haber, sayısal verilerden, karşılaştırmalardan ve örneklendirmeden yararlanılarak desteklenmiştir. Haber metni yalın bir dille yazılmış, haberleştirilen konu hakkında ilginç detaylara değinilmiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu