Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Güverte Bölümü Hakkında Bilgiler

Güverte Bölümü Hakkında Bilgiler

Güverte Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Güverte Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Güverte Bölümü nün Amacı

Güverte bölümünün amacı, uzak yola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak bilgili azimli gayretli akıllı sabırlı bireyler yetiştirmektir.
 

Güverte Bölümünde Okutulan Dersler

Güverte bölümünde ihtisas yapan öğrenciler matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, pazar araştırmaları gibi derslerde görür.
 

Güverte Bölümü için Gereken Nitelikler

Güverte bölümünü tercih etmek isteyen bireylerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekiyor. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip , sabırlı işini seven bireyler olmaları gerekiyor
 

Güverte Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Güverte bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilere ” Uzakyol Güverte Zabiti” unvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslim edilmesi, geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.
 

Güverte Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Uzak yol güverte zabitleri deniz nakliyat şirketinde, özel veya kurumsal denizcilik şirketlerinde görev yapabilirler.
 

Uzak yol güverte zabitlerinin Maaşları

Burada yazdığımız miktarlar şirketten şirkete farklılık gösterebilir.Ayrıca türkiye bayrağı ve yabancı bayrak arasında da maaş konusunda aşırı fark mevcuttur.
türk bayraklı bir gemide çalışanlar ortalama 5000 ile 10.000 tl arası alabilirken yabancı bayraklı bir gemide işe başlayan uzak yol güverte zabitleri ortalama 3000 ile 5000 dollar arası maaş ile iş başı yapabilirler. Tecrübe ve deneyimlerle bu miktarlar 2 katına yer yer 3 katına kadar çıkabilir.

güverte bölümü maaşları 2019-2020

3.Kaptan Maaşları 3100 usd

4.Kaptan Maaşları 2900 usd
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu